Reklam

Özel Haber/ Down Sendromlu Taekwondo'cu Büşra'nın Hedefi Dünya Şampiyonluğu

Down sendromlu Taekwondo’cu Büşra, Avrupa’da ve Dünya’da ay yıldızlı bayrağı dalgalandırmak için antrenmanlarını aralıksız sürdürüyor.

Özel Haber/ Down Sendromlu Taekwondo'cu Büşra'nın Hedefi Dünya Şampiyonluğu
10 Mayıs 2022 - 14:53
Reklam
Melikgazi Belediyespor Kulübü’nün sporcusu olan Büşra pandemi koşulları gereği müsabakalara katılamadı. Geçen süre zarfında antrenmanlarına devam ederek düzenlenecek ilk turnuvada müsabakalara çıkmanın hayalini kuruyor.
Eski Avrupa dereceli Taekwondo’cu ve Milli Takım antrenörü de olan Yavuz Sayan, ilk geldiği gün kendisini ifade konusunda zorlanan Büşra’nın spora başladıktan sonra özgüvenini kazandığını ve gelişimini ailesi ile birlikte takip ettiğini ifade etti. Milli Antrenör Yavuz Sayan: “ Büşra kızımız İnşallah nasip olursa ilk düzenlenecek önümüzdeki Avrupa ya da Dünya Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etme noktasında müsabakalara katılacak. Bu pandemi sürecinden dolayı da müsabakalara katılamadık. Bir geçiş dönemi oldu. Ama İnşallah ilk yapılacak müsabakalarda hem Kayseri’mizi hem ülkemizi temsil noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şimdilik haftada 2 gün çalışıyoruz cumartesi ve pazar günleri. Hafta sonları özellikle vakit ayırıyoruz kendisine. Dediğim gibi çok istekli çok özverili. Bizler de onunla çalışmaktan çok mutluyuz. Onu görünce bütün güzel enerjiyi bize verdiği için biz de çok sağlıklı ve güzel çalışmalar yapıyoruz çocuğumuzla.” İfadelerini kullandı. 


BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRMAK İSTİYORUM
Özel sporcular olarak Avrupa ve Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmak için çalışan ve bu dönemde antrenmanlarına devam eden Büşra: “. 16 yaşındayım. Lise 10’a gidiyorum. Benim gibi arkadaşların Taekwondo yapmasını istiyorum. Hedefim Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmak istiyorum. Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Özel çocukları, arkadaşlarımı buraya davet ediyorum. Burada zaman güzel geçiyor. Severek yapıyorum. Hocalarımı seviyorum. Arkadaşlarımı da çok seviyorum. “ şeklinde konuştu.

ONUNLA GURUR DUYUYORUM
Ailesinin ve hocalarının desteğiyle Taekwondo’da çok yol kat eden Büşra, bebeklik ve çocukluk döneminde 16 ameliyat geçirerek hayata tutundu. Lise 2’nci sınıf öğrencisi  ve özel eğitim de alarak eğitim sürecine devam ediyor. Engelli bireylerin topluma kazandırma ve rehabilite edilmesi noktasında sporun önemine de dikkat çeken Büşra’nın annesi Fatma Yolun:”  Haftada 2 gün Taekwondo’ ya geliyoruz. Bu tür çocuklarımızı evlere kapatmamalıyız. Böyle engelli çocuklarımızı evlerde bırakmamalıyız. Dışarıya spora yönlendirmeliyiz. Her türlü sporu yapabilirler. Desteklendiği sürece her şeyi yapabilirler. Böyle bir sporun olduğunu öğrendik. Yavuz hocamıza söyledik. Sağ olsun çok güzel ilgilendiler eşi ve kendisine çok teşekkür ediyorum. Buradaki arkadaşları da Büşra’yı dışlamadılar, içlerine aldılar. Öyle olduğu için Büşra’da çok severek geliyor. Seviyor da istekli de hani 2 sene pandemi döneminde gelmediğimiz zamanlarda evde biraz sıkıntı oldu. Gitmeyi çok istedi. 2 tane çocuğum var. Büşra’dan 1 yaş küçük erkek kardeşi var. Ben de seviyorum Büşra’nın bu tür sporları yapmasını. Evde bırakmak hiç istemiyorum. Büşra’nın zaten koşu yarışında birincilik ödülü var. Daha çok hevesleniyor. Daha çok gitme isteği geliyor. Büşra’yla gururlanıyoruz yani kızımız olduğu için. Onunla da gurur duyuyorum. “ dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum