Özel Haber/ Bilal Tolu Ampute Futbolla Hayata Tutundu

Anadolu Erciyes Engelliler Spor Kulübü Ampute Futbol Takımı oyuncusu Bilal Tolu, genç yaşta başladığı ampute futbolda Milli Takım’a seçilmek için antrenmanlarına devam ediyor.

Özel Haber/ Bilal Tolu Ampute Futbolla Hayata Tutundu
13 Haziran 2022 - 17:09
Bilal Tolu, ampute futbola mahallede arkadaşlarıyla futbol oynarken tesadüfen seçildi. Mahallede halı saha maçında gören Anadolu Erciyes Engelliler Spor Kulübü yöneticilerinden Tahsin bey Bilal’in ampute futbola başlamasını sağladı.

ENGELLERİ FUTBOLLA AŞTI
Bilal Tolu’nun en büyük destekçisi babası Halit Tolu oldu. Bilal’in her maçına ve antrenmanına giden, Halit Tolu oğlunun ampute futbol sayesinde engelleri aştığını ve hayatına renk kattığını vurguladı. Halit Tolu: “10 numaranın babasıyım. Anadolu Erciyes’te oynayan futbolcunun. Oğlum engelli ama engelleri aştı. Ampute futbolla tanıştı. Ampute futbolda oynuyor. Şu an oynadığım takım yerli ve milli yani yabancı oyuncu barındırmayan yerli çocuklara, gençlere fırsat veren bir takım. Süper Lig’de bütün takımlar yabancı futbolcu oynatırken bunlar oynatmıyorlar. Ne kadar doğru, ne kadar gidebilirler bilmiyoruz ama oğlum açısından iyi bir şey, güzel bir şey. Oğlum hayatla küsmüştü zamanında. Bu futbolla tanışmadan önce. Ama Allah razı olsun sebep olanlardan. Tahsin beyden Efdal hocadan ve destekleyen Kocasinan Belediye Başkanı’ndan sponsoru Sayın Çolakbayrakdar’dan.” ifadelerini kullandı.


EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ BABASI
Bilal Tolu, ampute futbolda başarılara imza atarak Milli Takıma formasını giymek istiyor. Ampute futbol sayesinde hayatı renklenen ve özgüven kazanan Bilal Tolu’nun en büyük destekçisi ve yol arkadaşı olan babası Halit Tolu: “Kayseri, iki tane takımı var. Birisi bu takım. Spor yapıyorlar oynuyorlar. Bizim hayatımıza renk kattı. Ben sürekli oğlumu takip ediyorum Maçlarına gidiyorum. Allah yardım edenlerden, yardımcı olanlardan razı olsun.Elimizden geldiği kadar. Bir baba evladına ne kadar destek olmak isterse o kadar  olmaya çalışıyoruz. Bilal çok çaba gösteriyor. Milli Takım için çok çaba gösteriyor ama duyumlarımıza göre Milli Takım hocamız sayın Osman Çakmak; ayağı uzun olduğu için, ayağının güdüğü olmadığı için takıma almadığını söylemiş. Beyan etmiş. Bilmiyorum biz öyle duyduk. Bu konuda kendi de bir açıklama yaparsa memnun oluruz. Yetersiz değil oynuyor. Oynuyor çabalıyor. Ne bileyim yani bir şans verilse oynasa 22 yaşında genç çaba gösteriyor. Bir fırsat verilse olur yani. Yine de onlar bilir, teknik açıdan ne düşünüyorlar bilmiyorum ama biz bunu duyduk çok üzüldük. Veli olarak. Bu çocuğun da Türk Milli Takım’da forma giymeye hakkı var. Öyle bir isteği var. Bunun da göz önünde bulundurulmasını istiyoruz. “ dedi.

FUTBOLDA ENGELİN OLMADIĞINI ÖĞRENDİM
Ampute futbola başlarken zorlandığını ifade eden Bilal Tolu, takımının ilk idmanını izledikten sonra ilgisini çektiğini ve başladığını anlattı. Tesadüfen ampute futbolla tanışan Bilal Tolu: “Beyazşehir Mahallesi’nde oturuyorum Kayseri’de. Şu an 23 yaşındayım. Bu futbola başlamam kolay olmadı tabi. Mahallede futbol oynuyordum. Tesadüfen bir abinin katkılarıyla, Kocasinan Belediyesi’ndeki bir abinin katkısıyla beni futbola yönlendirdi. Böyle bir futbol var dedi. “Gelmek İster misin?” dedi.seni bir antrenmanlarımıza götürelim dedi. Ben de tabi ki bir bakalım dedim. Futbolda engelin olmadığını bana bir kez daha göstermiş oldu. Antrenmanlarına gittim böyle topukla falan yaptıkları hareketleri gördüm. Çok ilgimi çekti. Dedim yani kanedyenle dedim  bu hareketleri nasıl yapabiliyorlar? Çift ayaklı insanlar daha zor yapabiliyor bu hareketleri. Ondan sonra tabi ki beni aralarına aldılar. Bana kardeşleri gibi çok destek oldular. Bana emekleri çok büyük. Hocamın da özellikle emekleri bana çok büyük. Elimizden geleni yaptık. Biz de tabi ben de çok çabaladım.”şeklinde konuştu.


Ampute futbolda Bilal Tolu’nun hedefi ay yıldızlı formayı taşımak ve başarılara imza atmak. Milli Takım’ın ayrı bir yeri olduğunu ve çaba sarf ettiğini anlatan Bilal Tolu:” . Kamplara gittim. Milli Takım kamplarına gittim. Oralarda kendimi göstermek için çok çaba sarf ettim. Şöyle bir durum var bunu söylemeyi çok istiyorum. Özellikle de üstüne bastırarak. Milli Takım’a beni bacağımdaki uzunluktan dolayı ampute olmadığından dolayı kabul etmiyor hoca. Bunun ben tahminimce bir bahane olduğunu düşünüyorum. Ama Allah var gam yok diyorum. Ben gene elimden gelen bütün gayreti göstererek bu Milli Takım’da bir Bilal Tolu’nun da olduğunu göstermeyi çok istiyorum. Hem benim için hem de çalıştığım yerdeki arkadaşlarımın bana bakış açısı için ve özellikle de Kayseri şehrimiz için. Şu an bir Feyyaz Gözüaçık abim var burada Milli Takım’da oyanayan bir de neden ben olmayayım diye düşünerek yola çıkmak istiyorum. Hayatım bundan ibaret elimden gelen her şeyi yaparak dediğim gibi mahallede futbol oynarken bir abimin tavsiyesiyle buralara kadar geldim. Yani o ay yıldızlı formayı taşımak şu an söylerken bile gerçekten gururla ve heyecanla söylüyorum. Yani oralara gelmek tabi ki kolay değil. Çünkü bir ton maratondan geçmen gerekiyor. Çok çabalaman gerekiyor. Elinden gelenin en iyisini yapman lazım ki çünkü buralara gelmemiz yani kimsenin yer değil ora. Ondan dolayı tabi ki biz de Allah’ın yardımıyla tabi ki benim de azmimle buralara gelmek için çaba sarf edecem.” diye konuştu.


Bilal Tolu, babasının en büyük destekçisi ve yol arkadaşını olduğunu ifade etti. Zorluklarla mücadele ederken babasının yanında olduğunda ve ailesini desteklerini her zaman hissettiğini anlatan Bilal Tolu:” Tabi ki babamın çok bana desteği var. Her maçıma geliyor ayrıyeten yani annemin de duaları sayesinde ayakta kalıyorum. Kardeşlerimin bana çok büyük bir desteği var. Yöneticilerimizin mesela yöneticilerim de benim  bir ailem. Onların da bana çok büyük destekleri oluyor. Yani buralara gelmem de hepsini çok büyük bir emeği var. Babamın mesela antrenmanlarıma gelmemde mesela uzak bir yerden alıp uzak bir yere götürme konusunda çok büyük emekler harcıyor. Tabi ki ben de babamın yöneticilerimin annemin bütün ailemin emeklerini boşa çıkarmamak için elimden gelen bütün alın terini dökmeye çalışıyorum. Tabi ki İnşallah bir gün ben de o ayyıldızlı formayı giyme hayalini beliyorum. İnşallah Allah nasip eder giyerim. “ifadelerine yer verdi.

Bilal Tolu’nun ampute futbolla tanışmasına sağlayan ve ikna eden Kocasinan Anadolu Erciyes Engelliler Spor Kulübü Başkanı Efdal Özkartal, Bilal’in ampute futbola başlarken ailesinin ve kendisinin çekincelerinin olduğunu ifade etti. Bilal’in ampute futbola başlamasını sağlayan Efdal Özkartal:” Kocasinan Anadolu Erciyes Engelliler Spor Kulübü Başkanı’yım. Aynı zamanda da oyuncusuyum yıllardır. Bilal bizim doğuştan kalça çıkığı olan bir arkadaşımız. Beyazşehir mahallesinde bu arkadaşımız kendi akranlarıyla halı sahada top oynamayı seven bir genç arkadaşımızdı. Biz de oralara gidip geldiğimizde görüyorduk ama orada bizim yönetimimizde olan bir kardeşimiz var, Tahsin bey var o komşusu. O vesileyle daha yakından tanıdık. Bilal’ı aldık önce çok sıcak bakmadılar. Babası da çok sıcak bakmadı. Ailesi de çok sıcak bakmadı bu camia öyle olunca. Sonra biz anlattık işte. Görseller, haberler, yılları sari engelli sporlarını ve ampute futbolun geçmişiyle bilgilendirme yaptığımız zaman yönetim olarak kafalarına yattı. Sonra da Bilal’i biz aldık. Lisanslandırdık. Lisansını çıkarttık. Profesyonel bir ruha bürünmüş oldu. Kendisini yendi çocuk yani. O zamanlar geldiğinde biraz stresli, kaygılı ve hayata bakışı farklı bir arkadaşımızdı. Daha okula gidiyordu henüz liseyi bitirmemişti. Sora bizimle gitti geldi işte çevreyi gitti gördü. İnsanları gördü. Kendisi gibi diğer takımlarda olan diğer şehirlerde olan arkadaşlarla tanışınca hayata bakışı değişti. Çok rahat yaşamaya başladı. Engellisinden dolayı çekincesi kalmadı. Özgüvene kavuşmuş oldu. Hem kendisine hem çevresine böyle özgüvenine kavuşmuş faydalı. Çalışıyor kendisi. Çalışıyor arkadaşımız. Hem kendisine hem çevresine hem ailesine faydalı bir genç hem de bizim takımımıza bizlere sürükleyen faydalı bir genç haline gelmiş oldu. “ ifadelerini kullandı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum