Açık cezaevleri izinleri bitti mi? Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? İşte detaylar...

Açık cezaevi izinlerine dair detaylar vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Cezaevinde tutuklu bulunanları ve yakınlarını ilgilendiren 31 Mart 2022 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılan açık cezaevi Covid-19 izinleri için yeni karar geçerliydi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararlarındaki değişiklikler sorgulanıyor. İşte haberin detayları!

Açık cezaevleri izinleri bitti mi? Açık cezaevi izinleri uzatıldı mı? İşte detaylar...
20 Mayıs 2022 - 09:24
Reklam

Açık cezaevi izinleri gündemde yer alıyor. 2022 açık cezaevi izinleri için Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü açıklaması araştırılıyor. 2 ay süre ile uzatılan izinler için yeni bir açıklamanın olup olmadığı sorgulanıyor. Salgın hastalığın seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda açık cezaevi izinlerinin biteceği belirtildi. İşte, açık cezaevi izinleri 2022 ile ilgili ayrıntılı bilgiler... 

AÇIK CEZAEVİ İZİNLERİ NE ZAMAN BİTECEK?

Bugüne kadar 12 defa uzatılan açık Cezaevi izinleri 31 Mayıs’ta son bulacak. Salgının seyri, vaka sayılarındaki düşüş ve aşılama oranı dikkate alınarak Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiye kararları doğrultusunda ülke genelindeki normalleşme süreci nedeniyle COVID-19 izninde bulunan hükümlülerin izni uzatılmadı.

COVID-19 izninden bugüne kadar 200 bin Mahkûm faydalandı. Hükümlülere cezalarının geri kalanını çekmesi gerektiği tebligatla bildirilecek.

Cezaevine dönmeyenler firari sayılacak ve haklarında yakalama kararı çıkarılacak. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre COVID-19 izninden dönecek hükümlüler, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne (CTE) ait https://cte.adalet.gov.tr/ resmi web sitesinden TC kimlik numaralarını girerek, girmek istedikleri cezaevlerine ilişkin tercihte bulunacaklar. Bu cezaevlerinde yer yoksa en yakın cezaevine yerleştirilecekler.

Hükümlüler dönecekleri ceza infaz kurumlarını CTE’nin resmi web sitesinde oluşturulacak sorgulama ekranı üzerinden öğrenebilecekler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum