Umut Köse

Umut Köse

Umutla
[email protected]

Yıllardır içtiğimiz içeceğin neyden yapıldığını biliyor muydunuz?

13 Haziran 2021 - 01:17

Bugünler de farklı olan şeyleri araştırmaya başladım. Başladıkça bu süreç bir şekilde devam etti. Sonrasında günlük yaşantımızda, özellikle ise yaz aylarında tükettiğimiz içeceklerden birisi olan Red Bull hikayesini merak ettim. Tabii ki büyük markaları merak ettiğimde ilk olarak markaların öyküsüne bakmayı tercih ederim. Marka kimlikleri ve marka öyküsünü araştırmaya ilk olarak Red Bull logosundan başladım.

Enerji içeceği olan Red Bull ile ilgili ise logo araştırması yaptığımda ilk olarak markanın neden boğa simgesini kullandığını merak ettim. Sonrasında bulmuş olduğum birkaç bilgi beni oldukça şaşırtmış olsa da bunu da teyit etmek amacıyla dünya medyasına da baktım. Bulduğum sonuç ise doğruydu. 

Türkiye de neredeyse her on kişiden sekizinin tükettiği enerji içeceği olan Red Bull aslında boğaların idrar atığı ve spermlerinden üretiliyormuş. Bu bilgiye ise Longhorn Sığır Firması ulaşıyor. Şimdi öğrendiğiniz bu bilgi ile birlikte içtiğimiz bu içecekler neredeyse midemizin düğümlenmesine sebep oluyor. 

Taurine ismini Latincedeki Taurus’tan alır ki bu boğa demektir. İlk olarak Avusturyalı bilim adamları Friedrich Tiedemann ve Leopold Gmelon tarafından 1827 yılında boğa safrasından elde edilmiştir. Genellikle, bilim camiasında bile, amino asit olarak adlandırılır fakat karboxsil grubunu içermediği için tam amino asit değildir.

Red Bull bu sebeple markasının kimliğinde ve öyküsünde boğalara oldukça fazla yer vermektedir. Boğaların enerjik bir yapıya sahip olmaları ile birlikte Red Bull enerji içeceği ortaya çıkmıştır. 

Dünya markası olan Red Bull ise sürekli olarak marka pazarlamalarında genç kitleye ve sporculara erişmeye çalışmaktadır. 

Bu tarz araştırmalarıma devam etmeyi ve sürekli olarak bu köşeyi bu alanda güncel tutmayı planlıyorum. Umarım bilgilendirici bir köşe olmuştur, esen kalın.

YORUMLAR

  • 3 Yorum