Tokat'ta hastaya kötü muamelede bulunan hemşirelerin cezaları belli oldu

Tokat'ta, beyin kanaması nedeniyle tedavi gören Metin Akça'ya (62), yoğun bakım ünitesinde 1'i erkek 2 hemşirenin kötü muamelede bulunmasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında görevlerine son verilen hemşirelerden M.A., 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Diğer hemşire H.K. hakkında ise 6 aylık mesleki eğitim zorunluluğu getirildi. Her iki sağlık personeli bundan sonra görev alacakları sağlık kuruluşlarında yoğun bakımda görevlendirilemeyecek.

Tokat'ta hastaya kötü muamelede bulunan hemşirelerin cezaları belli oldu
23 Kasım 2022 - 21:07

Olay, 9 Temmuz'da, kent merkezinde bulunan hastanede meydana geldi. Fransa'da yaşayan Metin Akça, tatilini geçirmek için geldiği memleketi Tokat'ta rahatsızlandı. Tokat Devlet Hastanesi'ne başvuran Akça'nın beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. Burada ilk müdahale sonrası Akça, yakınları tarafından Medical Park Hastanesi'ne nakledildi. Akça, yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Akça'nın yoğun bakımda olduğu için görüşe izin verilmeyen yakınları, dışarıda bulunan servis kamerasından durumunu takip etti. Bu sırada Akça'ya yoğun bakım hemşireleri M.A. ile H.K.'nin kötü muamelede bulunduğunu gören yakınları, cep telefonu kamerasıyla bu anları kaydetti. Görüntülerde 1'i erkek 2 hemşirenin, cihazlara bağlı yatan Akça'nın kolunu yatağa bağladıkları, çarşafla yüzünü kapatıp, elleriyle yüzüne baskı uyguladıkları anlar yer aldı. Hastanın yakınları görüntülerle cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu, savcılık, takipsizlik kararı verdi. Olay sonrası erkek hemşire M.A. ve H.K.'nin iş sözleşmesi feshedildi. Hasta Metin Akça ise tamamlanan tedavisinin ardından taburcu edildi.

SAĞLIK BAKANLIĞI, HASTANENİN FAALİYETİNİ DURDURDU

Medyada tekrar gündeme gelmesinin ardından Sağlık Bakanlığı tarafından soruşturma kapsamında hastanenin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi. Hastalar kentteki diğer hastanelere sevk edildi.

 

 

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Tokat'ta faaliyeti halen durdurulmuş olan özel hastanedeki olay sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda, yoğun bakım servisindeki bir hastaya karşı şiddet/ kötü muamele gösteren 2 yoğun bakım çalışanına verilen cezalar Sağlık Meslekleri Kurulunda bugün karara bağlandı. Söz konusu 2 sağlık personelinden biri 3 yıl süreyle meslekten men edildi. Süre sonunda, bir sağlık kurumunda çalışabilmesi için, 18 aylık mesleki ve etik eğitimi alma mecburiyeti var ve tekrar bir yoğun bakımda çalışması söz konusu değildir. Sağlık Meslekleri Kurulunun kararına göre, diğer sağlık personeli 6 aylık mesleki eğitimden geçmek zorunda, artık yoğun bakımda çalışamaz. Bağışlanamaz davranışlarıyla toplumu ve sağlık camiasını üzenler, davranışlarının hesabını yargı önünde de mutlaka verecektir" ifadelerini kullandı.

Tokat'ta 9 Temmuz'da beyin kanaması nedeniyle tedavi gören Metin Akça'ya (62), yoğun bakım ünitesinde 1'i erkek 2 hemşire kötü muamelede bulunmuş ve geçen hafta olayın güvenlik kamerası görüntülerinin ortaya çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı soruşturma başlatmıştı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum