TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılış töreni

TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılış töreni

İSTANBUL (AA) – Türk Eğitim Vakfı (TEV), TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni eğitime kazandırdı.

Türkiye Cumhuriyeti demir yolları inşaatına ilk ve sayısız katkılar sunan Demirağ ailesi fertlerinden Naci Demirağ’ın oğlu merhum iş adamı Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle yapılan TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen törene Ümraniye Kaymakamı Suat Dervişoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, İl Mili Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Ümraniye İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Gökçimen, TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Üyeleri, Uğuz Tarık Demirağ’ın kız kardeşi Suna Eralp ile TEV bağışçıları, okul yönetimi, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

– "Geçmişimizi şekillendiren Demirağ ailesi geleceğe iz bırakacak bir okul yaptırdı"

Törende konuşan Ömer Koç, geçmişi şekillendiren Demirağ ailesinin, gelecekte de ülke teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdığını belirterek, "Raylı sistemler üzerine eğitim veren bir okul açmanın ve TEV olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzda, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın yetişmesini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Koç, TEV olarak hassasiyet gösterdikleri en önemli konulardan birinin, ülkesine karşı sorumluluk duyan hayırseverlerin arzularını, ideallerini TEV çatısı altında gerçekleştirmesi ve ölümsüzleştirmesi olduğunu söyledi.

Koç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hepimizin coşkuyla söylediği Onuncu Yıl Marşı’nda geçen 'Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan' sözleri, o dönemin demir yolu seferberliğini ifade etmektedir. Okulumuza ismi verilen Uğuz Tarık Demirağ, bu seferberlikte Türkiye Cumhuriyeti demir yolları inşaatına ilk ve sayısız katkısı olan, Türkiye'nin sanayi kalkınmasında büyük hizmetler vermiş Naci Demirağ’ın oğludur. Demiryolu inşasının yanı sıra genç Cumhuriyetin inşası ve dimdik ayakta durması için her zaman büyük bir yüce gönüllülükle vefa duygusuyla çalışan Naci Demirağ’a, bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından bu soyadı verilmiştir.

Yüreği ülke ve Atatürk sevgisi ile dolu bu ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden merhum Uğuz Tarık Demirağ da, eğitime gönül vermiş bir isimdi. Geçmişi şekillendiren bu istisna ve güzel aile, gelecekte de ülkemizin teknolojisine iz bırakacak bir eğitim kurumu yaptırdı. Şimdi Uğuz Tarık Demirağ’ın bağışı ve vasiyetiyle böyle bir okul açmanın ve TEV olarak payımıza düşen bu yüce sorumluluğu yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Okulumuzun ülkemize hayırlı olmasını diliyor, devlet ve toplum hayatının güzide yerlerinde görev alacak, ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak birçok evladımızın burada yetişmesini temenni ediyorum."

– "Benim için çok anlamlı ve mutlu bir gün"

Suna Eralp de kendisi için çok anlamlı ve mutlu bir gün olduğunu dile getirerek, okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ragıp Sekmen ise "Bu okul, kardeşi olan 76 bin okulla birlikte, geleceğe attığımız umut oklarına yeşertecektir. Okulumuzda Atatürk’ü bilen, toplumun binlerce yıldır oluşturduğu değerleri özümseyen iyi insanlar yetiştireceğiz. Bize bu imkânı sağlayan, böylesine önemli bir eğitim yuvasının Milli Eğitime kazandırılmasına destek olan herkese teşekkür ediyor, Uğuz Tarık Demirağ’ı bir kez daha saygıyla anıyorum." diye konuştu.

– 242 dokuzuncu sınıf öğrencisi eğitim görüyor

Verilen bilgiye göre, TEV Uğuz Tarık Demirağ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde, "Raylı Sistemler Teknolojisi" ve "Elektrik Elektronik Teknolojileri" olmak üzere iki alanda eğitim veriliyor. Bu yıl yalnızca dokuzuncu sınıf öğrencilerine eğitim verilen okulun 242 öğrencisi bulunuyor, okulun toplam öğrenci kapasitesi ise bin 100.

9 bin metrekarelik eğitim binası ve bin 500 metrekarelik spor salonu olmak üzere, iki blokta toplam 10 bin 500 metrekarelik bir alana sahip okulda; 32 derslik, bir adet çok amaçlı salon, bir kütüphane, birer adet temel mekanik, elektrik ve bilgisayar atölyesi, bir demiryolu elektrik-elektronik ölçme laboratuvarı, bir teknik çizim atölyesi, birer adet resim ve müzik dersliği ile birer adet kimya ve biyoloji laboratuvarı bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
TEV

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM