Tespihleri 50 bin dolara kadar alıcı bulabiliyor

Tespihleri 50 bin dolara kadar alıcı bulabiliyor

İSTANBUL (AA) – HALİS AKYILDIZ – Tespih ustası Osman Kiraz'ın el işçiliğiyle yaptığı ve göz nuruyla işlediği tespihler, 50 bin dolara kadar alıcı buluyor.

Tespih ustası Kiraz, babasından ilkokul çağındayken öğrendiği ve 12 yaşından bu yana Elazığ'da sürdürdüğü tespih yapımında, 18 yılı geride bıraktı.

Bu süreçte kendisini sürekli geliştiren ve büyük emek veren Kiraz'ın çok değerli taşlar kullanarak yaptığı tespihler, Körfez ülkelerindeki iş insanlarından da büyük talep görüyor.

Önemli tespih koleksiyonerleri için değerli ürünler işleyen Kiraz'ın, dünyada ilk olduğunu söylediği sandal ağacından tespihleri yurt içinden ve dışından ilgi görüyor.

Tespih ustası Kiraz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının sanatına çok ilgi duyduğu ve tespihleri sevdiği için bu işe giriştiğini dile getirerek, her geçen gün kendisini geliştirdiğini anlattı.

Ürünleri ilgi gördükçe farklı malzemelerde tespih yapmaya karar verdiğini dile getiren Kiraz, Türkiye'de tespihe ilginin yüksek olması ve koleksiyonerlerin taleplerinin bu gelişimde etkili olduğunu kaydetti. Kiraz, aradan geçen 18 yılda onlarca farklı taş ve malzemeden tespih yaptığını aktardı.

– "Yüzde 75'ini yurt dışına satıyoruz"

Kiraz, oud ve sandal ağacının parfüm sanayisinde kullanıldığını anımsatarak, "Biz de oud ve sandal ağacından tespih yapıyoruz. Sandal ağacından tespihler dünyada tek. Tespih koleksiyonu yapan tanıdıklarımız, yüksek meblağlar ödeyerek tespih biriktiriyor." dedi.

El emeği, göz nuruyla işlediği tespihlerin yüzde 25'inin yurt içinden satın alındığını dile getiren Kiraz, "Yüzde 75'ini ise Körfez ülkeleri başta olmak üzere yurt dışına satıyoruz. Katar ve Kuveyt'teki iş adamlarına tespih yapıyoruz." diye konuştu.

Kiraz, fiyatların ortalama 3 bin dolardan başlayıp 50 bin dolara kadar yükseldiğini kaydederek, malzemenin ve işleme tarzının fiyatı arttırdığını söyledi.

– "Güzel malzemeler sanatla birleşince daha pahalı oluyor"

Osman Kiraz, tespih yaparken değerli malzemeler kullandıklarının altını çizerek, "Elazığ'ın Alacakaya bölgesinde çıkan mermerden de tespih yapıyoruz. Önemli olan bu işi sanat olarak anlatabilmemiz. Böyle güzel malzemeler sanatla birleşince daha pahalı oluyor." ifadelerini kullandı.

Sandal ve oud ağacının önemine değinen Kiraz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kokusuyla da birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ürün. Eskiden yağı çıkarılıp esans olarak kullanılıyormuş, günümüzde ise tespih olarak da kullanılıyor. Özellikle Çin'de bileklik olarak da kullanılıyor. Psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıyor. Çok etkin ve rahatlatıcı etkisi var."

Tespih yapım aşamasından bahseden Kiraz, bir tespih üretiminin ortalama 1,5 günde tamamlandığını anlattı.

Kiraz, tespihteki imame ve kamçının her ustanın imzasını gösterdiğine işaret ederek, "Benim imamelerimde yaptığım Mevlevi sikkesi diye bir model var. Beni o şekilde tanıyorlar. Tespihe gerçekten merakı olanlar tespihimi gördüğünde doğrudan 'Osman Kiraz'ın ürünü' diyebiliyor. Bu tasarım tamamen bana ait." dedi.

Tesbih Kutusu firması sahibi Kadir Başkan da Katar'ın zengin bir bölgesinde İstanbul Bazaar diye bir alışveriş merkezinin yaklaşık bir ay içinde açılmasının planlandığını belirterek, burada birçok tespihin sergileneceğini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM