Son Dakika: KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk açıklama

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen KPSS'de çıkan bazı soruların, bir yayınevinin deneme sınavlarında çıkan sorularla aynı olması olay yarattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla olayla ilgili inceleme başlatıldı, ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Öte yandan olayda adı geçen yayınevi tarafından yapılan açıklamada "Kesinlikle tesadüf" denildi.

Son Dakika: KPSS iddialarında adı geçen yayınevinden ilk açıklama
03 Ağustos 2022 - 09:31

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında adaylara yöneltilen bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavında yer aldığı iddia edildi.

Soruların şıklarına kadar aynı olacak şekilde KPSS'de adaylara yönetildiğini öne süren iddialar ÖSYM tarafından yalanlandı. ÖSYM'den yapılan açıklamada, "2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir. Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." ifadeleri yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki söz konusu iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdi. Sosyal medyada yaptığı paylaşımda Erdoğan, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz." ifadelerini kullandı.

Diğer yandan ÖSYM Başkanı Halis Aygün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla gece yarısı görevden alındı.

İddiaların muhatabı olan yayınevi ise bir açıklama yaptı. TELE1'den Barış Önal'ın haberine göre yayınevi yetkilisi şu ifadeleri kullandı: "Tamamen algı, yayınlarımız devam ediyor. Bir iki soru aynı diye çok yüklenme oldu. Satışlarımız devam ediyor. Başka yayın evleri de tutturuyor. Bizde bir iki tane soru aynı çıkmış olabilir. Kesinlikle bir tesadüf." 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet Gül
    1 ay önce
    Yksde öyle yks yi araştırsınlar yks öğrenci si daha emeğinin farkında değiller neymiş öğrenci full cekmiş 500 tam puan almış yksden bu kimmiş böyle tam puan cekiyor araştıran yada ayrı soru hazırlayın nasıl fuul cekiyor bakalım öğrencileri *** yerine koyuyorsunuz başka birşey yok pandemiyi yükseltilerki öğrenci korka korkmadı 2 haftaya inişe gecer pandemi işe yaramadı başka seneryoda ne var izliyorum heycanla kpps bu yıl belli ettiler soruları gecmiş yıllarda oldu bu yıl rengi belli oldu