Rusya’da Dört Yeni Nükleer Güç Ünitesi İnşa Edilecek

Rusya’da Dört Yeni Nükleer Güç Ünitesi İnşa Edilecek

KAYSERİ (MHA) – Rusya’nın Leningrad ve Smolensk bölgelerinde yeni nükleer güç santrali (NGS) ünitelerinin inşası için hazırlık çalışmaları başladı. Rusya’da nükleer güç üniteleri inşaat çalışmalarının organizasyonu ve yatırım projelerinin uygulanmasından sorumlu olanların atanması için yapılan toplantı sonrasında konuyla ilgili karar Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Alexei Likhachev tarafından imzalandı. Likhachev, alınan kararla ilgili şunları şöyledi: “Rus nükleer enerji endüstrisi bu döneme yeni geliştirilen nükleer santraller olan VVER-1200 ve VVER-TOI projeleri ile geldi.  Bu projeler sadece Rusya’da değil yurtdışında da başarıyla uygulanıyor.  Tüm projeler mevcut olan tüm uluslararası güvenlik gereksinimlerini karşılayan en son başarılı çalışmalara ve gelişmelere göre tasarlandılar.”

Bu tesisler, 2035 yılına kadar Rusya Hükümeti tarafından onaylanan Rusya’nın genel elektrik tesisi yerleştirme planına dâhil edildi. Rosatom’un bir parçası olan Rosenergoatom A.Ş, bu periyotta yatırım projelerinin hem geliştiricisi hem de teknik koordinatörü olacak.

Leningrad NGS-2 inşaatının ilk aşaması, Leningrad NGS’nin yeni üniteleri için referans kabul ediliyor. Kursk NGS-2’de yapım aşamasında olan projeye benzer VVER-TOI projesi de Smolensk’teki NGS’de uygulanacak.

Rosenergoatom Genel Müdürü Andrei Petrov yeni reaktörlerle ilgili şöyle konuştu: “Yeni güç üniteleri hizmet ömrü önümüzdeki on yıl içinde sona erecek olan RBMK-1000 reaktörleriyle değiştirilecek. Ön tahminlere göre, proje inşaatları 15 bine kadar yeni iş imkanı yaratacak, bölgesel ve yerel bütçelere düzenli vergi geliri sağlayacak.”

Bu yılın sonunda, Leningrad NGS-2’nin yeni VVER-1200 reaktörleri № 3 ve № 4 ile inşaat sahasında bir ön çalışma uygulama projesi gerçekleştirilecek. Sahada geçici ev inşaat kampları ve bir sanayi üssü inşa edilmesi de planlanıyor. Ayrıca 2020-2022 dönemi boyunca, yeni projelerin lisans gerekçelendirmesi, ünite 3 ve 4’ün çevresel etkisinin değerlendirilmesi konusunda kamuya açık oturumlar ve 2022 yılına kadar inşaat projesi değerlendirmesi yapılacak.

Toplam 2. 510 MW kapasiteli VVER-TOI reaktörlere sahip yeni Smolensk NGS-2 güç üniteleri, NGS’nin mevcut güç ünitelerine 6 km uzaklıkta inşa edilecek. 2020 yılı sonunda “Smolensk NGS-2 güç üniteleri № 1, 2” yatırım projesinin bir eylem planının hazırlanması ve onaylanması ile plana göre proje finansman sürecinin başlatılması planlanıyor.

Rosatom Hakkında

ROSATOM, nükleer enerji tedarik zincirinin her aşamasında başarılı çözümler sunan kaynaklara, deneyim ve uzmanlığa sahip dünyadaki tek şirkettir.  Şirket, nükleer enerji santrallerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, uranyum madenciliği, dönüşüm ve zenginleştirme, nükleer yakıt tedariki, hizmetten çıkarma, kullanılmış yakıt depolama ve nakliye ile nükleer atıkların güvenli bertarafı dahil olmak üzere çok çeşitli faaliyetler yürütmektedir. Rosatom ayrıca nükleer tıp, bilimsel araştırma ve malzeme bilimi, dijital, çeşitli nükleer ve nükleer olmayan yenilikçi ürünlerin üretim ihtiyaçları için ekipman ve izotop ürünleri üretimi yapmaktadır. Şirketin stratejisi, rüzgar enerjisi üretimi alanı da dahil olmak üzere düşük karbonlu enerji üretimi projeleri geliştirmektir. Rosatom şu anda çatısı altında bulunan 300’den fazla kurum ve kuruluş ve 250 bin çalışanla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Rus Nükleer Endüstrisinin 75. Yıldönümü

2020 yılı Rus nükleer endüstrisinin 75. yıldönümüdür. Rusya, atom enerjisinin barışçıl kullanımında her zaman öncü olmuştur. 1954’te Rus bilim insanları tarafından ilk nükleer güç santrali kuruldu. Günümüzde ise Rosatom’un en son teknoloji tasarımı olan 3+ nesil reaktörlere sahip üç ünitesi bulunmaktadır.

Rus nükleer endüstrisi sayesinde yüzyılın dörtte üçünden fazla bir zaman zarfında birçok yabancı ülkede nükleer birimler ortaya çıkmıştır. Rosatom, yabancı portföy büyüklüğü açısından dünyada lider konumundadır. Dünyanın en güçlü hızlı nötron reaktörüne sahip tek nükleer buzkıran filosunu bünyesinde bulunduran Rosatom, nükleer tıbbın yanı sıra dijitalleşmeye de katkıda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
WhatsApp chat