Pasifik'ten “Next Level AVM'yi kendi isteğimizle devrettik” açıklaması

Pasifik'ten “Next Level AVM'yi kendi isteğimizle devrettik” açıklaması

İSTANBUL (AA) – Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, Next Level AVM'yi başka alanlara odaklanmak için kendi istekleriyle Ziraat Bankası'na varlık borç takas yöntemiyle sattıklarını belirterek, "(Bu yetkiyi) Çok sayıda banka, müşterisi ile kullandı. Sadece bize özel bir durum değil. Takasta 412 milyon lira düştü borcumuzdan." dedi.

Erdoğan, düzenlediği basın toplantısında, 2019'un hem ekonomi hem de gayrimenkul sektörü için olum sinyallerin alındığı yıl olduğunu kaydederek, bu seneyi zorluklarla geçirseler de Merkez Ankara gibi Türkiye'nin tek parsel üzerinde gerçekleştirilen en büyük karma projesinin tanıtımını gerçekleştirdiklerini söyledi.

Merkez Ankara'nın tanıtımından sonra ciddi ilgi gördüğünü dile getiren Erdoğan, öncesindeki talebin lansmandan sonra arttığını anlattı.

Erdoğan, şu anda Merkez Ankara ile Next Level Çayyolu projelerinde satışların sürdüğünü ifade ederek, en zor zamanlarda bile Ankaralı yatırımcıların Pasifik'ten vazgeçmediğini, yüzde 30 ilerleme sağlanan Merkez Ankara projesinde satışa çıkarılan 828 konutun yüzde 35'inin satıldığını bildirdi.

Gayrimenkulde 2020'nin verimli ve iyi bir yıl olmasını beklediklerinin altını çizen Erdoğan, son yıllarda zor dönemler geçiren sektörde, alım taleplerinin durmadığını ancak ertelendiğini, gelecek yıl bu taleplerin alıma dönüşmesini beklediklerini söyledi.

Konut faizlerindeki düşüş ve dövizdeki oynaklığın azalmasının da satışları artıracağını dile getiren Erdoğan, kendilerinin ruhsatları alınmış bir projelerinin bulunduğunu ancak henüz ona başlamayacaklarını ifade etti.

Erdoğan, şu anda devam eden Merkez Ankara projesinin 1,2 milyon metrekare, Next Level Çayyolu'nda ise 160 bin metrekarelik inşaat alanı bulunduğunun bilgisini verdi.

– "Ekonomiye katkısı yüksek ve döviz getiren lojistik sektörüne girdik"

Erdoğan, gayrimenkulde hayata geçirdikleri başarılı projeler dışında uzun zamandır ekonomideki dönüşüm stratejileri ve yeni hedefler çerçevesinde kendilerini de yeni sektörlere girmek için araştırma yaptıklarını söyledi.Bu kapsamda katma değeri yüksek, dünya ile iş yapan, ülkeye döviz getiren ve ekonomiye ciddi katkılar sağlayan sektörlere odaklandıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun neticesinde 2018'de başladığımız çalışmalarımızı 2019'da ete kemiğe büründürme fırsatımız oldu. Lojistik sektöründe önemli bir yatırım yaptık. Pasifik Eurasia ismiyle lojistik firması kurduk. Bu yatırımın bize önemli bir iş imkanı oluşturacağını, ülkemize de önemli bir gelir sağlayacağını düşündük. Ekonomimiz için, ülkemiz için bütün dünya ile ciddi iş birliği anlaşmaları imzaladık. Asya coğrafyasındaki hemen hemen bütün ülkelerle önemli görüşmeler ve stratejiler yürüttük. Bu çerçevede bu görüşmelerin meyvelerini toplamaya başladık."

Erdoğan, büyük çapta taşıma işleri yapan bir platform kurduklarını kaydederek, Pasifik Eurasia'nın ülkenin jeopolitik önemi konusunda önemli işler yaptığını ve yapacağını anlattı.

Fatih Erdoğan, "Lojistikte Türkiye'yi mevcut konumunun getirdiği avantajla birlikte önemli bir transit merkez haline getirmeyi getirmek, ihracatçılarımızın bugüne kadar kendilerine pazar görmedikleri Asya coğrafyasının tüm bölgelerinde önemli bir altyapı hazırlayarak o coğrafyada iş yapmaları sağlamak istiyoruz. İhracat pazarlarının çeşitlenmesine önem vereceğiz." ifadelerini kullandı.

– "Next Level AVM'yi kendi isteğimizle Ziraat Bankası'na sattık"

Erdoğan, lojistik sektörüne girdikleri için önemli bir projeden de çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ankara'nın ilk karma projesi Next Level Ankara'nın AVM kısmının işletmesini üstlenmiştik. 5 yıl boyunca çok önemli bir çalışma yürüttük. Bu kapsamda Ankara'ya önemli katkılar sağladık. Ciddi istihdam ve iş birlikleri oluşturuldu. Fakat biliyorsunuz ki iş dünyasında zaman zaman farklı sektörlerde faaliyet gösterme dönemleri de oluyor. Biz de alışveriş sektöründe daha fazla ilerlememe kararı aldık ve oradaki çalışmalarımızı neticelendirdik."

Erdoğan, daha fazla döviz getiren ve ekonomiye direkt katkı sağlayan alanlara odaklandıklarını yineleyerek, şu bilgileri verdi:

"Ziraat Bankası'na varlık borç takas yöntemiyle Next Level projesinin sadece AVM kısmını sattık. Finansal varlık borç takası yetkisini çok sayıda banka müşterisi ile kullandı. Bu işlem sadece bize özel bir durum değil. Bizim gibi çok sayıda şirketle böyle takaslar yapıldı. Devir karşılıklı mutabakatla gerçekleştirildi. Bu takasta 412 milyon lira düştü borcumuzdan."

– "412 milyon TL karşılığında takas gerçekleşti"

Fatih Erdoğan, grubun bilançosunun 2019 sonu itibarıyla 2,5 milyar liralık aktif büyüklüğe ulaşacağını belirterek, halihazırdaki inşaat yatırımı büyüklüğünün 1,6 milyar lira olduğunu söyledi.

Şu anda toplam finansal borçlarının 300 milyon lira olduğunu ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2,5 milyar TL aktif büyüklüğü olan bir gayrimenkul şirketinde 300 milyon liralık finansal borçluluk gerçekten çok düşük rakam. 2020'de aktif büyüklüğümüzü yüzde 40 büyüterek 3,5 milyar liraya çıkarmayı, inşaat yatırımlarımızda da yüzde 35 büyümeyi hedefliyoruz. Finansal borçuluğumuzun sadece 100 milyon lira artmasını bekliyoruz. Satışlarımızdaki artış bizi çok ciddi anlamda memnun ediyor. Merkez Ankara'ya ciddi ve yüksek ilgi var."

Erdoğan, AVM'ye ve projedeki bazı ofislere el konulduğuna dair iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydederek, "Merkez Ankara projesinin lansman döneminde bu iddialar bizi şaşırttı. Ofislerin devredilmesi gibi bir şey söz konusu değil. AVM'yi de biz kendi isteğimizle takas ettik." dedi.

– "Lojistikte faaliyetlere başladık"

Erdoğan, lojistik sektöründe faaliyetlerinin başladığını belirterek, Çin'in Avrupa'ya demiryolu kullanımında orta koridoru kullanması için tüm çabayı harcayacaklarını söyledi.

Çin'den yola çıkan bir yük treninin kasımın ilk haftasında Kars üzerinden Türkiye'ye giriş yapıp Marmaray'dan geçerek Avrupa'ya geçtiğini anımsatan Erdoğan, bunun bir ilk olduğunu, geçişin Türkiye ayağını kendilerinin organize ettiğini bildirdi.

Erdoğan, Rusya ile de demiryolu yük taşımacılığı konularında önemli anlaşmalara imza attıklarını ifade ederek, Rusya'nın en ücra köşesine kadar ihracatçıların ürünlerini kısa sürede götüreceklerini anlattı.

Çin'den Avrupa'ya demiryoluyla yapılan taşımacılıkta beklenen artıştan bahseden Erdoğan, Türkiye'yi uluslararası demir yolu yük taşımacılığında etkin hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Next Level AVM

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM