Özel Haber/Seyrani Kampüsü ve Develi de Yükseköğretime Geçiş

Özel Haber/Seyrani Kampüsü ve Develi de Yükseköğretime Geçiş
11 Ocak 2022 - 19:09
SEYRANİ KAMPÜSÜ VE DEVELİDE YÜKSEKÖĞRETİM’E GEÇİŞ 
Nezir Ötegen’in 11.01.2022 günkü Metropol haber köşe yazısı
 
SEVDASI DEVELİ VE SEVDASI EĞİTİME KATKI OLAN SEYRANİ EĞİTİM VAKFI
 
*1995 YILINDA SEYRANİ EĞİTİM VAKFINI KURUP YÜKÜNÜ 
27 YILDAN BERİ TAŞIYANLARIN DA DESTEĞE İHTİYACI VAR.
*YÜK TAŞIYANLARIN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEK GEREK
*DEVELİ, HEP YÜK OLAN DEĞİL, YÜK ALAN BİR İLÇE OLMUŞTUR. 
 
DOĞUP BÜYÜDÜĞÜ MEMLEKETİ İLE ÖDEŞMEK İSTEYENLER NEREDE
GENÇLİK NEREDE
GENÇ İŞ ADAMLARI VE 
MEMLEKET SEVDALILARI NEREDE
 
EĞİTİMDE ARA VAR, HAYIRSEVER DESTEĞİNDE ARA YOK
 
SEYRANİ KAMPÜSÜNDEN 6 MÜJDE
1-Seyrani Kampüsü bünyesinde Seyrani Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü kurulmuştur.
2- 2022 yılında “M. Ziyaettin Ayan – Mehmet Palamut Develi Meslek Yüksekokulu B. Blok” ile “Mahmut Karaca Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi” binalarının açılması planlanmaktadır.
3-Develi İslami İlimler Fakültesi Temel İslam Bölümünde Yüksek Lisans Programı açılmış olup hali hazırda 50 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir.
4-Develi İslami İlimler Fakültesi İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü Yüksek Lisans programı açılacak olup 2022-23 Eğitim Öğretim yılında öğrenci almaya başlayacaktır.
5-Develi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Yüksek Lisans programı açılmış olup 2022-23 Eğitim Öğretim yılından itibaren öğrenci almaya başlayacaktır.
6- Kampüs alanındaki Sera yenilenerek Bahçe Tarımı Bölümünün kullanımına uygun hale getirilmiştir.
 
DEVELİNİN HAYALİ VE SEVDASI YÜKSEK ÖĞRETİM 
 Develide Yüksek Öğretime geçişte ilk adım 239.000 Metrekare Arsa bağışı ve Seyrani Eğitim Vakfının Kurulması oldu.
 
SEYRANİ EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
Seyrani Eğitim Vakfın kuruluşunda görev alanlar: Av. Esat Cebeci, Şadi Kolay, H.Ali Yılmaz, Mahir Maşlak, İsmail Erciyes, Cemil Özbek, Mehmet Adacaoğlu, Mehmet Ünlütürk, Ecz. Şahin Azman, Ecz. Haluk Yalçın, Selçuk Ünlü, Abdullah Aras, Enver Toker, Suat Köylüoğlu, Hakan Bayraktar, İbrahim Sarıkaya, Belediye Başkanları; Ali Ağca, Recep Özkan, Mehmet Cabbar
Bakanlar Kurulunun 27 Aralık 2005 tarih ve 9849 sayılı kararı ile Develi Seyrani Kampüs alanında hayırseverlerimiz tarafından yapılmış olan ilk eğitim Bloğuna Ziraat Fakültesi kurulması ve Fakültenin adının da “Seyrani Ziraat Fakültesi” olmasını onaylandı.
 
DEVLET- MİLLET KAYNAŞMASI VE DEVELİLİ HAYIRSEVERLERİN KATKILARI
Yıllar içerisindeki eğitime katkı sevdamız giderek gelişti ve Hayırsever hemşerilerimiz birbirleri ile adeta yarışarak Seyrani Kampüs Alanına adeta bir Üniversite Kampüs alanı gibi gerekli olan her türlü alt yapıyı yaptılar.
*2003yılında Mehmet Paksoy-Sami Dedeoğlu Fakülte binası.
*2003 yılında Yaşar-Şükrü Kulak: Kampüs Su sondajı çalışmaları.
* Develi Belediyesi tarafından Kampüs alanı çevre düzenlemesi ağaçlandırma, Hangar Binası, Voleybol Sahası, Ziraat Fakültesine tahsisli Kanatlı Hayvan Yetiştirme Binası yapılmıştır.
*Âdem-Muammer ve Coşkun Bakkaloğulları Kampüs sondaj çalışması
*2003 yılında Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Binası.
*Ahmet Hamdi Ayan’ın başlayıp Palamut ailesinin tamamladığı Ayan ve Palamut Bloğu 
*Palamut ve Ayan blokunun kalorifer sitemini doğalgaza çevrilmesini Türkan/Yusuf ve İbrahim Palamut ve Karaca Blokunun kalorifer sitemini doğalgaza dönüşümünü bloğu yaptıran hayırseverler yaptırmıştır.
* Mustafa ve Şükrü Karaca, Şükrü Kulak-Sait Erdal Metiner-Nevzat Çulhaoğlu-Hamdi Özdamar’ın tamamladığı Mahmut Karaca Eğitim Bloğu
* Muzaffer, Nafiz ve Mustafa Aksu tarafından yapılan Aksu Eğitim Bloğu
*2009 yılında yapılan Mustafa-Hidayet Tutum Kongre ve Kültür Merkezi 
* Hayırsever hemşerimiz Suat Köylüoğlu annesi adına yapılan Sevim Köylüoğlu Kreş ve Anaokulu 
*2013 yılında Yılmaz Kardeşler tarafından Kampüs alanına yapılan Âdem Yılmaz cami 
* 460 Kız ve 174 Erkek Öğrenci kapasiteli KYK Yurtları hizmet vermektedir.
* Mustafa Hidayet Tutum Kongre ve Kültür Merkezi bünyesinde Kütüphane bulunmakta olup Kayseri Üniversitesinin katkısı ve hayırsever vatandaşların yapmış oldukları bağışlar ile yaklaşık 20 bine yakın kitap bulunmaktadır.
 
KAYSERİ ÜNİVERSİTESİNİN KURULUŞU 
*18.05.2018 tarihli Resmi Gazetede Yayımlanan “Yükseköğretim Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile Ek Madde 189 ile Kayseri Üniversitesi kurulmuş, Develi Seyrani Kampüsünde bulunan Seyrani Ziraat Fakültesi aynı kanunla Erciyes Üniversitesine aktarılırken, Seyrani Kampüsünde Develi İslami İlimler Fakültesi ile Develi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi kurulmuş, Hüseyin Şahin Meslek Yüksekokulu Kayseri Üniversitesine bağlanmıştır.
 
EĞİTİMDE ARA VAR, HAYIRSEVER DESTEĞİNDE ARA YOK 
*2021 yılında M. Ziyaettin Ayan – Mehmet Palamut Develi Meslek Yüksekokulu B. Blok Binasına Hayırsever işadamı Suat KÖYLÜOĞLU, 5 adet sınıf tefrişatı için 120 bin TL ile aynı binada bulunan Otel lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı Uygulama mutfağı için 420 bin TL, yine aynı binada bulunan Bahçe Tarımı Programı Laboratuvarı yapımı ve tefrişatı için 50 bin TL bağışta bulundu.
 
* 2020 yılında Hayırseverler Sami DEDEOĞLU ve Mehmet PAKSOY tarafından Develi İslami İlimler Fakültesi binasına 54 öğrencilik 2 adet sınıf tefriş ettirmişlerdir.
* 2020 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından Seyrani Kampüsü çevre düzenlemesi, otomatik sulama sistemi ve peyzaj düzenlemesi ile sıcak asfalt çalışmaları yapılmıştır.
* Develi Belediyesi tarafından Kampüs alanına 10 adet kamelya, oturma bankları tahsis edilmiş olup, öğrencilerin kullanımına tahsis edilmek üzere de 4 adet bisiklet hediye edildi.
 
DEVAM EDEN ÇALIŞMALAR
*2021 yılında Öğrencilerin her türlü ihtiyaçlarını karşılamaları için Öksüt Madencilik ve Develi Belediyesi tarafından modern Sosyal tesis yapımına başlandı. 
*2021 yılında Kampüs girişlerinin Modern bir yapıya kavuşması için Devtaş Bazalt işletmesinin sahibi hayırsever hemşerimiz Mustafa Beşparmak tarafından nizamiye yapımına başlandı.
* Develi Belediyesi tarafından 2022 yılında 650 metrekare parke ve bordür ile öğrencilerin kullanımına yönelik çevre düzenlemesi, yürüyüş yolları ile nizamiye girişinin çevre düzenlemesinin yapılması planlanmaktadır.
 
ÖNERİLER
* Develi İslami İlimler Fakültesi eski kantin alanına öğrencilerimizin taleplerini karşılamak üzere “Okuma ve Ders Çalışma Salonu” hayırsever desteği bulunduğu takdirde yapılması planlanmaktadır.
Ayrıca; 60 kişilik Akademik kadro, idareciler ve 1500 öğrencinin sosyal aktivite alanlarına, ulaşımda yaşanan sorunların çözümlenmesine, İlçe ile kaynaşma amaçlı kurulan köprünün daha aktif hale getirilmesine de ihtiyaç bulunmaktadır.
 
İlçemizin eğitime verdiği önem ve hayırseverlerimizin eğitime katkısı hep örnek olmuştur.
Kayseri Üniversitesi Seyrani Kampüsünde içerisinde 
*Develi İslami İlimler Fakültesi
*Develi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bünyesinde
* Sağlık Yönetimi
* Tarih
* Türk Dili ve Edebiyatı
 * Sosyal Hizmet  
(Bu bölümlerden Sağlık Yönetimi, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü eğitim öğretime devam etmekte olup, Sosyal Hizmet Bölümü yakın zamanda eğitim öğretime başlayacaktır.)
Hüseyin Şahin Meslek Yüksek Okulunun bünyesinde
* Bilgisayar teknolojileri,
* Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri, 
*Yönetim ve Organizasyon, Büro Hizmetleri ve Sekreterlik, 
*Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık, 
*Bitkisel ve Hayvansal Üretime bağlı Bahçe Tarımı
*Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümüne bağlı Aşçılık Programları olmak üzere Kampüste toplam 1500 öğrenci eğitim görmektedir. Saygı ile arz ederim.
Nezir Ötegen 11.01.2022 Develi

YORUMLAR

  • 0 Yorum