Özel Haber- Şekere Gelen Zamlar Spekülatif

29 Mayıs 2022 - 12:46
Reklam

HÜKMETİN ALDIĞI KARARLARI DESEKLİYORUZ

KAYSERİ (MHA) - Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, son günlerdeki şeker fiyatlarındaki artışı TRT Haber mikrofonlarına değerlendirdi.

Türkiye’deki şeker fiyatındaki artışın özelleştirmeyle bir ilgisinin olmadığına değinen Akay, artışın birinci nedeninin Türkiye’de geçen sene iklimden kaynaklanan bir üretim sorunu yaşandığını ve bunun sonucunda Türkiye’nin kotasının altında bir üretimin gerçekleştiğini söyledi.  İkinci neden olarak da,  Türkiye’de geçtiğimiz sure içerinde tüketimin arttığını, bir önceki yıl günlük 7 bin 500 ton şeker tüketilirken Türkiye’de bu sene itibariyle 8 bin 600 ton şeker tüketildiğini belirtti. “HÜKÜMETİN SON ALMIŞ OLDUĞU 400 BİN TON İTHAL KARARI İSABETLİ ALINMIŞ BİR KARAR”
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, “Bu ihtiyaç bir taraftan üretim eksikken bir taraftan tüketimin artıyor olması Türkiye’de şeker ihtiyacını ortaya çıkarttı. Burada hiç kimsenin kasıtlı bir müdahalesi ya da bir yanlışı yok. Türk şekerinin bazı politikaları piyasada farklı algılamalara sebebiyet verdi ve bundan dolayı kaos ve panik oluştu. Şimdi yavaş yavaş bunun dengelendiğini düşünüyoruz. Hükümetin son almış olduğu 400 bin ton ithal kararı da tam zamanında ve isabetli alınmış bir karar olduğu kanaatindeyim ben. “ dedi.

Hükümetin 400 ton ithal şeker kararını doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirten Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay;”Bu sektörün içerisinde şeker üreten bir kuruluş, çiftçilere pancar ürettiren bir kuruluşun başkanı olarak söylüyorum. Yani Türkiye’nin bir şeker ihtiyacı var. Bu şeker ihtiyacının elbette Türkiye’de üretilemediğine göre de ve tüketimde artığına göre dünya da karşılanması gerekiyor. Doğru bir zamanlama ile bu kararının alındığını düşünüyorum.“şeklinde konuştu.

“DÜNYADA DA TÜRKİYE DE OLDUĞU GİBİ ŞEKER KITLIĞI VAR”
Türkiye’de olduğu gibi Dünyada da şeker de bir kıtlık olduğuna değinen Akay, “Bundan dolayı fiyatlarda bir artış olabilir. Teminde bir güçlük olabilir. Bununla ilgili sorunlar olabilir. Bunun dışında eğer temin edilebilirse bu kararın olumlu olduğu kanaatindeyim.  Bu karar alınmakla birlikte Türkiye’de biraz panik oluştu kaos oluştu. Bazı stokçular ortaya çıktı. Fiyatlar anormalleşti. Eylül ayına göre değerlendirecek olursak fiyatlar 5 katına çıktı. Bu hak eden bir fiyat artışı değil. Fahiş bir fiyat artışı gerçek bir artışı yansıtmıyor. İhtiyacın üzerinde bir fiyat ortaya çıktı. Dolayısıyla buna karşı bir tedbir alınması lazım.  “ ifadelerini kullandı.

Üretiminde ham madde olarak kullanacak sanayi kuruluşlarına bu yetki verildiğini ifade eden Akay;” Eğer ithalat başarıyla gerçekleşecek olursa ki bu ithalat için alınan kararda da yine isabetli bir ifade yer alıyor. Üretiminde ham madde olarak kullanacak sanayi kuruluşlarına bu ithal yetkisi verildi. Yani herkese ucu açık bir ithal yetkisi verilmedi. Üretiminde ham madde olarak kullanacak sanayi kuruluşlarına bu yetki verildi. Süresi de zaten sınırlı tutuldu. 15 Ekim’e kadar tutuldu. Ayrıca menşeini konusunda ayrıca bir değerlendirme var. O konu biraz zor çözümlenebilir. Yani nereden şeker alınacağı tam belli değil. Dolayısıyla bu şeker ithalatı başarıyla gerçekleşecek olursa Türkiye’de ham madde olarak kullanılacak fabrikalarda şeker ihtiyacı için kullanılacak.  “ dedi.

Akay;”Türkiye’ye ithal edilecek şekerin şu andaki kriterlere göre maliyeti aşağı yukarı 12 bin – 12 bin 500 civarında maliyeti olacak. Türkiye’deki fiyatları da bu manada Türkiye’deki şeker satış fiyatları 14 bin seviyesine inerse ki biz bunu öneriyoruz. O zaman iş normalleşir makulleşir ve spekülasyon ortadan kalkacağını belirterek, Bundan tüketicide, üretici de zarar görmeyeceğini sözlerine ekledi.

“BU MAKUL BİR FİYAT DEĞİL”
Şeker fiyatları üzerinde bir baskı olduğunu bunun normalleşmesi gerektiğini söyleyen Akay:” Bu makul bir fiyat değil. Eylül ayına kadar Eylül ayıda dâhil olmak üzere şunu söyledik. 3 senedir şeker fiyatları üzerinde bir baskı var. Bunun normalleşmesi lazım. Şekerin maliyet fiyatları üzerinden hiç olmazsa bir fiyatla satılması lazım. Fabrikalar 3 senedir zarar ediyor. Bu sene zarar etmememsi gerekir dedik. Yani fiyatın düşüklüğünden şikâyette bulunduk. Şimdi biz fiyatın yüksekliğinden şikayette bulunuyoruz.   Çünkü bu şekerin maliyeti bu kadar değil. Bu kadar şekeri fiyatını arttıracak bir maliyet söz konusu değil. Makul bir fiyatla satılacak olursa benim söylediğim rakam Türkiye’ de  şekerin makul satış fiyatı olacağını gösteriyor. Aşağı yukarı bu 14 bin TL ton üzerinden şekerin satılması doğru olur. “ şeklinde konuştu.


“FAHİŞ BİR FİYAT, SPEKÜLATİF BİR FİYAT”
Fahiş bir fiyat artışının olduğunun altını çizen Akay;” spekülatif bir fiyat olduğu inancındayım. Bunlarında devletimizin müsaade etmeyeceğine inanıyorum. Zaten bu konuda gerekli yapılan açıklamalar gerekse bakanlıkların almış olduğu tedbirler bunu bir şekilde gösteriyor. Bu ithalatta bu tedbirler kapsamında yapılan bir uygulama bence doğru ve makul bir uygulama doğru bir adım inşallah kısa sürede gerçekleşir. Ayrıca bu kararın 15 Ekim olarak sınırlandırılması da önümüzdeki üretim dönemine zarar vermeyecek bir uygulama olduğunu da gösteriyor ayrıca. “ diye konuştu.   
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum