Özel Haber/Önce Minderleri Sonra Rakiplerini Yere Serdiler

Kayseri'nin İlk Kadın Güreşçileri Katıldıkları Müsabakada Türkiye Şampiyonu Oldu

30 Temmuz 2022 - 09:34
Kadın Güreş Takımı olmayan Kayseri’de Türkiye Şampiyonu oldu. Tülay Naz Koç (11) ve Hatice Akdeniz (13) katıldıkları müsabakada Türkiye Şampiyonu ve Türkiye 5’incisi oldu. 28 Mayıs -1 Haziran tarihleri arasında Konya da yapılan Türkiye Şampiyonası’nda Tülay Naz Koç (11) Türkiye Şampiyonu oldu. Aynı yarışmada Hatice Akdeniz (13)’de Türkiye 5’incisi oldu. Demir Karamancı İlkokulu’nun spor salonunu belirli saatlerde antrenman yapmak için güreş salonuna çeviren genç sporcular Kayseri’den bir Olimpiyat Şampiyonu çıkarmak istiyor.

Kız öğrencilerinin ısrarı üzerine kadın güreş grubu için çalışmalara başlayan, Demir Karamancı İlkokulu Beden Öğretmeni Yunus Şehirli, bu kadar kısa sürede kız çocuklarımıza verdiğimiz emeğin daha fazlasını aldık. İlk sene olmasına rağmen Türkiye’de derece yapan öğrencilerimiz oldu. İki tane Şampiyon çıkardık.” dedi.

Beden Öğretmeni Yunus Şehirli:" Bu sene yeni bir yapılanmaya gittik. Ata sporumuz güreşi kadınlar grubuna da açmak için çalışmalar vardı. Bu çalışmalar ile ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Çocuklarımız istekli arzulu inşallah 2028 Olimpiyatları’na bu salondan bir şampiyon ve en azından kürsüyü görecek bir sporcu çıkarmak için çalışmalarımız devam ediyor. Kayseri’de biz ilk olduk. Kadın güreşi ile ilgili ilk çalışmaları yapan biz olduk." ifadelerini kullandı. 


Kadın güreşini Kayseri’de yaygınlaştırmak için elimizden geleni yaptıklarını belirten Beden Öğretmeni Yunus Şehirli:"  Özellikle okulumuzdaki kız öğrencilerimizden çok istek var. Bizde onların hatırını kırmadık ağırlığımızı kız güreşine verdik. Kızlara verdiğimiz emeğin iki katını aldığımızı söyleyebiliriz. İlk sene olmasına rağmen Türkiye’de derece yapan öğrencilerimiz oldu. İki tane Şampiyon çıkardık. İnşallah gelecek yıllarda çok daha fazla üzerine koyup Türkiye’deki kadın güreşinin merkezine Demir Karamancı yapmak için elimizden geleni yapacağız. Kadın güreşi ile ilgili bundan sonra bu okulun adını ve bu bölgenin adını fazlasıyla duyacaksınız. Kayseri’nin ilk Türkiye Şampiyonu kadın güreşçi Tülay Naz Koç, 11 yaşında göstermiş olduğu başarı ile Kayseri’nin gururu oldu. Tülay Naz Koç’un ilk hedefi milli sporcu olmak, antrenman öncesi minderleri yere seren Tülay Naz Koç, Türkiye Şampiyonası’nda rakiplerini yere sererek Türkiye şampiyon oldu." şeklinde konuştu. 

Erkeler ile antrenman yapan11 yaşındaki güreşçi Tülay Naz Koç;" Önce eğlenmek için geldim. Sonra güreşte ilerleyince maçlara gitmeye başladık. Türkiye Şampiyonası’na katıldık orada da birinci olduk. Özellikle hocalarımız güzel güreşiyorsun erkelerle de antrenman yapıyoruz. Erkelerle antrenman yapınca güçlendiğimiz için böyle daha güçlü antrenmanlarımıza çıkıyoruz. Türkiye’de 2022 yılında Konya da yapılan Türkiye maçlarında Kayseri’de ilk Türkiye Şampiyonu oldum. Mutlu oldum. Heyecanlandım. İlk hedefim Türkiye’nin milli sporcusu olmak, ondan sonra Avrupa Şampiyonu, Dünya Şampiyonası ve 2028’deki Şampiyonalar." şeklinde konuştu. 


Antrenmanlarını bu minimalde gerçekleştiren, daha önceleri antrenman yapacak salon bulamayan genç sporcular buldukları spor salonuna minderleri yere sererek antrenmanlarını sürdürüyor. Milli takım sporcusu olup ülkemizi temsile etmek isteyen Hatice Akdeniz,8 aydır güreşiyor. Kısa sürede gerçekleştirmiş olduğu başarı ile gelecek vaat ediyor. 

13 yaşındaki güreşçi Hatice Akdeniz:"  Kadınlarda güreşebilir dedim ve geldim güreşe. Şampiyon olacağımı düşünüyorum. Hocalarımızı seviyoruz teşekkür ediyoruz onlara da güreşi açtılar bizim için Onlar sayesinde Türkiye’yi dolaşıyoruz. 8 aylık bir güreşçiyim ben ilk Türkiye Şampiyona’nda 5’inci oldum mutluyum gururluyum. Milli takıma gitmek istiyorum. Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Daha iyi olup Türkiye Şampiyonu Avrupa, Dünya Şampiyonu olup öyle gitmeyi istiyorum. " diye konuştu. 


HABER:BEYZA AYDOĞDU 

YORUMLAR

  • 0 Yorum