Reklam

Özel Haber/Develiden Dünyaya Doğal Taş İle Açılan Marka/Develi Bazalt

Özel Haber/Develiden Dünyaya Doğal Taş İle Açılan Marka/Develi Bazalt
20 Aralık 2021 - 16:30
Reklam
*DAĞIN TAŞI PRESTİJ YAPILARIN GÖZDESİ OLUYOR

*EMEKLE YOĞURULAN TAŞ, KİMLERE OLUYOR AŞ

*DOĞAL YAPI TAŞLARI İLE ÜNLÜ DEVELİMİZDE,
 DOĞAL TAŞLAR FABRİKALARDA İŞLENEREK DÜNYA PİYASASINDA  YERİNİ ALIYOR

*TÜF DOĞAL TAŞ =DOĞAL İKLİMLENDİRME TAŞIDIR

Develi Bazalt;  1992 yılında başlayan Doğal taş ocağı ve doğal taş işleme işine 30 yıldan beri  müşteri memnuniyeti odaklı  faaliyetlerine, tecrübeli kadrosu ile hedefini büyütüp kendisini geliştirerek devam ediyor. 

Develi Bazalt Müdürü Mustafa Eken; Doğal taş zengini ülkemizde her geçen yıl katlanarak artan ihracat oranına paralel olarak; sektörümüzdeki ihtiyaçlar ve talepler artmakta, bu talepler doğrultusunda firmamız kendisini sürekli yenileyerek farklı ihtiyaçlara cevap verebilmenin haklı gururunu yaşamaktayız dedi.
Eken sözlerini şöyle sürdürdü; Firmamız son yıllarda kendinden oldukça bahsettiren bazalt ve dekoratif uygulamalarda zengin alternatifler sunan,  bazalt ,  bluestone ,laguna , tüf  ve andezit konusunda fabrikamızda makinaları parkına ciddi yatırımlar yapılarak kapasite artırımı yapılmıştır.
İşletme Maden Mühendisi olarak görev yapan Ufuk Eken; Önceki yıllarda talep yoğunluğu bazalt iken 2021 yılında yeni yatırımlarla birlikte taleplerde yoğunluk Toros siyahı, traverten, bej mermer, diyabaz ağırlıklı olmak üzere ocak üretim faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. 
Son yıllardaki Toros siyahi mermere olan ilgi dahilinde İlçemiz Saraycık Köyü Haytanın yurdu bölgesinden çıkan Toros siyahı mermer işletmemizi de aktif hale getirdiklerini belirterek; Kapasite artırımı yanında birkaç kişi ile küçük bir işletme olarak başlayan istihdama katkımız şu anda yaklaşık 100 kişiye ekmek kapısı olarak devam etmektedir. Beş ayrı faal ocağımızdan çıkardığımız  ürünlerle en düşük maliyete en yüksek kalite prensibiyle firmamız sektörde zirveye doğru koşar adım ilerlemekte olduklarını söyledi.
Develi Bazalt Yönetim Kurulu üyesi Halit Eken de, Yurt içinde özellikle İzmir Fuarında  yurt dışında  ABD, İtalya, Avusturalya, Libya, İspanya  gibi ülkelere sattıkları ürünler ve fuarlarında açtıkları reyonlarda hem Ülkemizi ve İlçemizi temsil ettiklerinden hem de Doğal Taş dünyasında gördükleri ilgiden memnuniyetlerini dile getirdi.

Halit Eken;  10x10 cm den başlayıp 60x200 cm ye kadar işlenmiş mamul ve  ve blok; Cilalı bazalt, Kumlu fırçalı bazalt, honlu kumlu bazalt, fırçalı bazalt, ham bazalt, kumlu matrix bazalt, matrix bazalt, çarpma bazalt, kumlu çarpma bazalt, kumlanmış bazalt, bazalt bordür, bazalt tuğla, bazalt yağmur oluğu, bazalt küp,  siyah tüf gibi talebe göre farklı ölçülerde ve farklı yüzey işlemeleri ile yurt içinde ve yurt dışında bir çok prestij binaları ve çevre düzenlemelerinde  etkin olarak ürünlerimiz kullanılmaktadır dedi.
Ayrıca; Tüf doğal taşa son yıllarda ayrı bir ilgi olduğunu söyleyen Eken Yapı uzmanları ve araştırmacıların  tüf doğal taşın kapalı yapılarda doğal iklimlendirme görevi yapan bir taş olduğu için ayrıca talep görmektedir dedi.

Develi Bazalt; Kıbrıs gazisi Durmuş Eken’in 1992 yılında Aşağı everek Ofis karşısında kurduğu  Develi Mermer atölyesi ile sektöre ilk adımını attı. Şimdilerde oğulları tarafından benimsenen iş kolunda çocukları kendilerini geliştirerek yollarına devam etmekte ve Baba mesleğini sürdürmekteler.
Öte yandan; Develide Taş ocağı işletmeciliği ise 1940lı 50 li yıllardan itibaren Fatih Mahallesi Taşlık mevkisinde başladı ve 70 li yıllara kadar devam etti. 
O yıllarda, Çay mahallesi, fenese aşağı mahallesi ve Fenese yukarı mahallesi, sabahın erken saatlerinde Taş ocağındaki taş kıran ve taş söken ustaların balyoz,  çekiç, malina sesleri ile yankılanırdı.
Daha sonraki yıllarda taş duvar örme işi ve çengeme kaplama işi yok olmaya, yerine  priket  kullanılmaya başlandı. son yıllardaki doğal taş işinin fabrikasyon halde devamı yeniden taş işine olan ilgiyi de artırdı.
Belki yeni yatırım yapmak isteyen kişiler bu işletmelerden aldıkları doğal ve renkli taşlarla makam arkalıkları mozaik döşemeleri panolar yapmak süretiyle yeni bir sektör oluşturabilirler.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum