Reklam

Kendi Mayamızı Kendimiz Üretelim

Kendi Mayamızı Kendimiz Üretelim
13 Mayıs 2022 - 11:46
Reklam


Nezir Ötegen’in 13 Mayıs 2022 günkü metropol haber köşe yazısı

DEVELİ’DE TUBİTAK 4006  PROJELERİNDEN;  DOĞAL MAYA ÜRETİMİ ÖZEL İLGİ GÖRDÜ

MAYALAMADA GELENEKSELE DÖNÜŞTE ÖĞRENCİLER ÖNCÜ OLDULAR.

 KIZ ÖĞRENCİLER;  SARKANAK/ŞİRDAN  VE NOHUTTAN  DOĞAL MAYA ELDE ETTİLER 

     Develi’de TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları destekleme Programı kapsamında Ayşe Yahya Fatma Kocatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 75  öğrenci, 25 danışman Öğretmen nezaretinde hazırladıkları 25 projenin tanıtımı yaptılar.
12 Mayıs  Perşembe günü Okul bahçesinde  düzenlenen Proje tanıtım Fuarına, İlçe Protokolü, STK temsilcileri ile   öğrenci velileri  katıldılar.
Fuarda Geleneksel lezzetler ve doğal maya elde etme projelerinden Doğal sarkanak  mayası, nohut mayası,  damızlık kefir mayası, mahalli çocuk oyunları, doğal ilaç ve tedavi yöntemleri,  unutulmaya yüz tutmuş kültürel değerler, ağıtlar ve  deri parçaları ile elde edilen ev donatı projeleri yoğun ilgi gördü.
Doğal Peynir ve yoğurt maya sistemleri Kayseri Damızlık Sığır yetiştiricileri Birlik Başkanı Günay Çakı yanısıra  süt ve peynir işletme sahipleri tarafından da büyük beğeni aldı.
 SARKANAK/ŞIRDAN MAYASI 
Unutulmaya yüz tutan yöresel gastronomi kültürümüzün değerlerinden olan Sarkanak’dan peynir mayası elde edilmekte kullanılıyor.

Sarkanak, buzağıların ve oğlakların midelerindeki sarkanak  olarak adlandırılan bölgesinden elde edildiği için bu ismi almıştır. hayvanın midesinde anne sütünü sindirmek için rennin adında bir enzim salgılanır.  Sarkanak  mayası da bu enzimden meydana gelir.
Sarkanak  mayasından elde edilen peynirler bağışıklık sistemini güçlendirir. Şirdan/sarkanak  mayası vücuda faydalı bakteriler ve sindirim enzimler açısından zengindir. Bağırsaktaki faydalı mikroorganizmaları artırırken, zararlı olanları azaltır. Bu sayede bağırsak florasının korunmasına yardımcı olur. Sarkanak/Şirdan mayası antibiyotik kullanımının meydana getirdiği olumsuzlukların giderilmesi için de önemli bir etkiye sahiptir.
SARKANAK  MAYASI Sarkanak duru su ile iyice yıkanır. Tuz ile içine de dışını iyice ovalanır.
En son tuzlayın ve güneşli günde kurutma ipine asılır. Gece olunca toplanır ve kuru yerde saklanıp Gündüz yeniden asılır.Bu işlemi yaklaşık 5 – 6 gün tekrarlanır. Bu sürede sarkanak  tekrar tuzlanır  
Sonra peynir altı suyu, tuz, bir avuç nohut, bir tane sarkanak kavanoza üstü tamamen suyla kapanacak şekilde konur. Gün aşırı olacak şekilde üstünde kabarcıklar oluştukça kuru ve temiz bir kaşıkla karıştırılır.
Yaz mevsiminde ortalama 4 – 6 gün içinde sarkanak  mayası hazır hale gelir.
NOHUT MAYASI: 1 çay bardağı nohut 3-4 yemek kaşığı organik tam buğday unu 1 su bardağı ılık su 1/2 çay kaşığı tuz 1 adet temizlenmiş cam kavanoz
Yapılışı:  nohutlar orta boy bir kavanozun içerisine konur. Üzerine un ve  el yakmayacak sıcaklıktaki su ile Tuzunu da ekledikten sonra bir kaşık yardımıyla içerisinde un topakları kalmayana kadar güzelce karıştırılır. Suyu eksik kalırsa mutlaka ilave edilir. Su, un ve nohut karışımının 3-4 parmak üzerinde olacak şekilde eklenerek maya elde edilir.
Derleyen Nezir Ötegen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum