Reklam

Gümüşören Barajı Ve Veysel Eroğluna Geciken Bir Teşekkür

Gümüşören Barajı Ve Veysel Eroğluna Geciken Bir Teşekkür
12 Aralık 2021 - 18:05
Reklam

GÜMÜŞÖREN BARAJI-1
Nezir Ötegen’in 12.12.2021 günkü Metropol Haber araştırma yazısı
Zamantı Derivasyon Tüneli 31 Ekim 2010 Pazar günü O zamanki Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun telekonferansla katıldığı törene, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılarak hizmete alındı.

Bu arada Zamantı tüneli yapılmadan önce yapılması gereken ve proje dahilindeki Gümüşören Barajı inşaatına henüz başlanamamıştı.

DSİ Genel Müdürlüğü görevinde de Zamantı Tünelini ziyaret ederek projeyi yerinde inceleyen ve Daha sonra DSİ nin de kendisine bağlı olduğu
dönemde Orman ve Su İşleri Bakanı olan Veysel Eroğlu, Zamantı regülatörü ile ırmak üzerindeki suyun yeterli ve düzenli şekilde hem Develi Ovasına hem de ırmak güzergahındaki elektrik santrallerine derive edilemeyeceğini, Gümüşören Barajının bu konuda gerekliliğinin önemini ödeneklerin çıkartılacağı ilgili Bakanlıklar ve Başbakan’a arz etmesinden sonra hızla ihalesi yapılarak kısa sürede faaliyete geçmesi sağlandı.
Aksi takdirde hem Develi Ovasına, hem de Zamantı ırmağı üzerindeki HES’lere yeterli suyun verilemiyebilir ve yatırımlar atıl kalabilirdi.
*VEYSEL EROĞLUNUN BU GİRİŞİMİ BAŞARILI OLMASAYDI
*DEVELİ OVASINA YETERLİ SU VERİLEMİYECEKTİ
*DEVELİ OVASINDAKİ TARIM VE HAYVANCILIK BELKİ DE BU KADAR GELİŞEMİYECEKTİ
*DEVELİ OVASINDAKİ MERA ISLAH ARAZİLERİ BU KADAR GÜNDEME GELMİYECEKTİ YA DA DAHA SONRAKİ YILLARDA GÜNDEME GELECEKTİ
11-11-2011de ihalesi yapılan Gümüşören Barajı Uluova İnşaat tarafından
15-06-2015 tarihinde tamamlandı.
Bu vesile ile Veysel Eroğlu’nun bölgemizi ve Bölgemizdeki tarım Hayvancılığı yakından ilgilendiren Gümüşören Barajı ile ilgili girişimleri ve başarılarından dolayı geç de olsa bir Teşekkür borcumuzu iletmek durumundayım. Saygılarımla arz ederim.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum