Reklam

Epçe Köyü Melisa Çayı İle De Ünleniyor

Epçe Köyü Melisa Çayı İle De Ünleniyor
16 Aralık 2021 - 21:40
Reklam
EPÇE KÖYÜNDE MELİSA YETİŞTİRİMEYE BAŞLANDI

HER YAPRAĞI ŞİFA DOLU MELİSA MİDEMİZİN DOSTU

UYKU SORUNLARI OLANLAR, 
SİNİRLERİ YATIŞTIRMAK VE STRES AZALTMAK İSTEYENLER,
MİDE RAHATSIZLIKLARI VE  SİNDİRİM SORUNLARI OLANLAR
ATEŞ DÜŞÜRME, TER ATMA  GİBİ SORUNLARDA ASIRLARDIR MELİSA KULLANILMAKTADIR.

Melisa Bitkisi; oğul otu, limon otu, kovan otu gibi isimlerle de anılır.

bilinen diğer isimleri ise nane balsamı, mavi balsam, bal bitkisi, tatlı balsam olmaktadır. Her yaprağı şifa doludur.
İlk çağlardan beri arıları hastalıklardan koruyup oğul çıkarmaları için kovanların arkasına konulduğundan oğul otu olarak da bilinir. En eski kullanımı ise böcek ısırmalarına karşı olduğu herkes tarafından bilinmektedir.
Melisa otu, Akdeniz ve Batı Asya’ya özgü nanegiller ailesinden antioksidan, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip şifalı bir bitkidir. 
Beyaz çiçekleri olan melisa çiçeği balların dikkatini çeker. Bu yüzden Yunan tarihçesinde bu ota oğul otu denir.
 Hafif limon aromasına sahip olan melisa otu, yazları açtığı beyaz çiçeklerin içerisine küçük meyveler çıkar. 
Avusturya yerlileri bu otu keşfettiklerinde ilk olarak çiğ tüketmişlerdir. Daha sonra ise kurutarak hem baharat hem çay olarak kullanmışlardır.

Melisa  bitkisi;Uyku sorunları, Sinirleri yatıştırma, Stres azaltma, Mide rahatsızlıklarında azalma, Sindirim sorunlarına karşı kullanımı, Gaz sorunlarında
Ateş düşürme, Ter atılımı Gibi sorunlarda asırlardır kullanılmaktadır.
Aromatik bir kokuya sahip olan melisa yaprakları taze iken çorbalara, balık yemeklerine ve salatalara eklenir. Melisa yaprakları özellikle yazın soğuk içeceklere katılır ve taze ya da kurutulmuş yapraklarından çay yapılır. Melisa çayı hava almayacak şekilde demlenmeye bırakılır ve balla tatlandırılarak içilir.
Alternatif tıpta depresyon ve sinirsel hastalıklarda çayı tüketilen melisa otunun esansiyel yağı ise çıkartılarak kozmetik ürünler üretilir. Yöreden yöreye farklı isimlerle kullanılan melisa otu, mevsim geçişlerinde enfeksiyon nedeniyle biriken iltihabı vücuttan atmaya yarar. 
MELİSA OTUNUN (LİMON OTU) FAYDALARI!
Ağrılardan Cilt Sorunlarına, Vücuda Tepeden Tırnağa Şifa Taşıyor: Oğul Otu
- Kronik uykusuzluk günümüzde yaşanan en sık hastalıklardan biridir. Genellikle kapalı ortamlarda saatlerce masa başında çalışanlarda görülen bu rahatsızlık için en doğal yöntem melisa çayıdır. Melisa otu melotonin hormonunu dengeleyerek kişide uyku düzeni oluşturmaya yardımcı olur.
- Toplumda her 4 kişiden 3'ünde görülen uçuk hastalığı için de doğal ilaç olarak tavsiye edilen melisa yaprağı uçuğun yayılmasına ve iltihap oranının artmasını engellemede etkili olur. Şimdilerde uçuk kremlerinde melisa otu ham madde olarak kullanılıyor. 
- Aşırı yemek sonrası bazı kişiler besinleri sindirmekte zorlandığı için hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur. Melisa otu çayı midenin besinleri öğütmesinde yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır. 
- Melisa otu suyu ya da yağı cildin kendini yenilemesinde yardımcı olur. Parlaklık ve canlılığını artırır. Melisa otu kaynatılıp elde edilen suyu tonik olarak kullanılır. Aynı su ile saçlar yıkandığında kepeklenme ve dökülmenin önüne geçer. Solgun saçların daha parlak olmasını sağlar.
Melisa otu, sakinleştirici özelliği ile bilinir. Sınavlara hazırlanan öğrencilere konsantrasyon için önerilmektedir.
MELİSA ÇAYI 
Melisa çayı, yapraklar genellikle kurutularak demleme yöntemi kullanılır. 
yarım litre kaynamış suya ateş üzerinden alıp 10 gram kurutulmuş melisa atılması gerekmektedir. Bitki çayı 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra içilebilir hale gelmektedir. 

EPÇE KÖYÜNDE MELİSA BİTKİSİ 2021 HASADI YAPILDI
Epçe Köyümüzden Ahmet Çelen yıllarca yurt dışında çalıştıktan sonra Yurda kesin dönüş yaptı ve Köyündeki verimli, kan eksen can bitecek topraklarda Melisa bitkisi yetiştirerek  hem köyde örnek olmak hem de insanların doğal yollarla şifa bulmasına vesile olmaya başladı.
Ahmet Çelen; Çok yıllık bir bitki olan ve yılda iki sefer hasat edilen Melisa  bitkisinden 2021 yılında yaklaşık üç ton hasat edilerek paketlendiğini ve bir kısmının da pazarlandığını, eğer hemşerilerimiz arzu ederlerse 3 er kiloluk paketlerde ve isterlerse birer kiloluk paketlerde de kendilerine Kilosu 50 TL den arz edebiliriz dedi
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum