Develide Camuz Peynirinden "Cizza" Lezzeti

Develide Camuz Peynirinden "Cizza" Lezzeti
14 Temmuz 2021 - 21:28
Reklam

GASTRONOMİYE YENİ BİR LEZZET KATMAYA BAŞLADI 
M
Nezir Ötegen’in Metropol haber 14.07.2021 tarihli köşe yazısı


MANDA SÜTÜNDEN GELEN LEZZET: MOZZARELLA/CAMUZ PEYNİRİ

CAMUZ/ MANDA PEYNİRİNİN ADI MOZZARELLA PEYNİRİ OLUNCA DÜNYADA EN KIYMETLİ PEYNİR OLDU.

DEVELİDE DE CAMUZ PEYNİRİ CİZZA’SI  YENİ BİR LEZZET OLUYOR


DEVELİDE ANADOLU SOFRASI CIVIKLI EVİNDE CİZZA’NIN İLK TANITIMI YAPILDI
Cizza, Camuz peyniri ile yapılan açık peynirli  olarak ikramlarda yerini alacağa benziyor. Camuz peynirden Develi de Cizza ve künefe yapımına başlanarak camuz peynirine sahip çıkılmaya başlanması  vesile ile Gastronomide yeni bir marka doğuyor diyebiliriz.
Yukarı Develide Devali Türbesi yanında hizmete açılan Anadolu Sofrası Cıvıklıevinde  Cizza’nın ilk tanıtımı yapıldı.
Bilindiği üzere  Mozzarella peyniri en ünlü italyan peynirlerinden birisidir. Genel olarak çabuk erime özelliğinden dolayı pizzada ve künefede tercih edilmiş ve  Pizzada kullanılacak en iyi peynir olduğu tescillenmiştir.  Mozzarella peynirini lezzetli yapan, manda sütünden üretilmesidir.  Taze olarak da tüketilen bir peynirdir. 
Orijinal mozzarella peyniri ABD’de de birinci sırada manda sütünden üretilen bir peynirdir. Dolgun, sakız gibi uzayan ve kremamsı bir lezzete sahip manda peynirini- mozzarella! İster salatada taze olarak tüketin; isterseniz de pizza, poğaça, börekte ve hatta künefede kullanın. Kendi yaptığınız mozzarellanın pişince nasıl sündüğünü gördüğünüzde siz bile “Bunu ben mi yaptım!” diye hayret edeceksiniz.

ABD’de toplam peynir üretiminin 3,5 milyon ton olduğu ve bu peynirler içerisinde mozzarella ve cheddar peynirlerinin en büyük orana sahip olduğu bildirilmektedir. Avustralya’da da Mozzarella peynirinin üretimi 1990lı  yıllarda %100’den daha fazla bir oranda artmıştır. Dünya süt üretiminin %5’i manda kaynaklıdır. Bazı ülkelerde tüketiciler, sığır sütüne göre daha fazla para ödeyerek manda sütünü tercih etmektedir.
Ülkemizde ise, manda sütünden bazı bölgelerde kaymak, bazı bölgelerde ise peynir üretimi ön plandadır. Ancak üretici ve tüketici bilinçsizliği nedeniyle istenilen üretim düzeyine ulaşılamamaktadır.
Gerek turizm ülkesi olmamız, gerekse yurt dışı kökenli firmaların ihtiyaçlarından dolayı, Mozzarella peynirine olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde de belirli bir manda popülasyonu vardır ve manda sütü üretimi yapılmaktadır. Hatta Sultan Sazlığı çevresindeki Develi İlçesine bağlı Sindelhöyük,  Soysallı ve Çayırözü köylerinde yaklaşık bin adet camuz bulunmaktadır. Her geçen gün de artan talepleri karşılamak için manda varlığı artış kaydediyor.
Türkiye’de gün geçtikçe artan ünlü pizza restoranları ve turistik oteller manda sütünden üretilen mozzarella peynirini tercih etmektedirler. Bu işletmeler italya vb. ülkelerden bu ürünü getirmektedirler. Ancak bu yol pahalı ve zahmetli olacağı için bu alanda ülkemizde yatırımlara yönelmekte ve bu ihtiyacı ülkemizden temin etme yoluna gitmektedirler. Manda sütünden yapılan mozzarella peynirine olan talebin karşılanmasına öncülük etmek için, Üreticiler, üniversiteler ve Gastronomi uzmanlarının el ele vermesi gerekir.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum