Develi, Yeniden Sayacılık-Ayakkabı İmalat Merkezi Olabilir

Develi, Yeniden Sayacılık-Ayakkabı İmalat Merkezi Olabilir
05 Ağustos 2022 - 09:25

Sayacılık; Doğal ya da suni deriler ile tekstil ürünlerinden kesilmiş parçaları makinelerle işleyerek ayakkabı modeline uygun hale getiren kişidir.
Ayakkabı iki bölümden oluşur. Birincisi Ayakkabının üst bölümü ki buna saya denir. İkinci bölümü Ayakkabının tabanıdır ki bu da hazır gelir ya da döküm olup bu ikisi birleşince Ayakkabı imalatı yapılmış olur.
Ayakkabıcılık mesleğinde Sayacılık, el işçiliğinin yoğunluğunun olduğu bölüm ya da ayakkabının  ana  iskeletidir diyebiliriz.
Sayacı, Modele uygun biçimde saya tıraş bıçağı ya da tıraş makinesi ile inceltilmesi gereken yerleri tıraşlar, Tıraşlanan yerlere boya ve yakma işlemini uygular, Kıvırma yapılacak yerleri elde ya da makinede yapıştırıcı sürerek kıvırır. Mermer üzerinde sayaya astra yapıştırıcı sürüp, sayacı çekici yardımıyla regola yapar (parçaları birleştirir). Regola yapılmış saya parçalarını çeşitli saya makineleri yardımıyla modele uygun olarak diker. Böylece ayakkabının üst yani saya kısmı imal edilmiş olup alt kısmı da yapıştırılıp dikilerek ayakkabı imal edilmiş olur.
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi Proje ekibinin Develideki Sayacılık faaliyetlerini yerinde inceleme çalışmalarının altlık oluşturularak, Develi İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün öncülüğünde Oran Kalkınma Ajansı destekli, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediyemizin katkılarıyla Muammer Kocatürk Meslek Lisesi “Çıraklık” bölümünde “Saya Atölyesi” kurma  projesinin  ORAN Kalkınma Ajansına sunulduğunu büyük bir memnuniyetle İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Murat Toprak Bey’in açıklamalarından öğrenmiş bulunmaktayız.
Sayacılık mesleği, İnsanların giyim ihtiyaçlarına cevap verdiğinden geniş bir çalışma alanına sahiptir. Kişiler belli bir oranda sermaye ile kendi işyerlerini kurabilecekleri gibi küçük atölyelerde ve seri üretim yapan fabrikalarda da iş bulabilirler. 
Özellikle Kadınların da bu alanda çalışma oranları giderek artmaktadır. 
Sayacılık insan zekası ve emek gücünün yoğun olduğu bir meslektir. Saya ayakkabının üst bölümü olduğundan tüketicinin zevkine hitap etmekte, dolayısı ile modayı yakından ilgilendirmektedir.
Develimiz ve Ayakkabıcılık imalat sektörü açısından çok çok önem arz eden bu “Saya Atölyesi” projesinin onaylanarak 2022-2023 eğitim yılında faaliyete geçmesini bekliyoruz. 
Aynı zamanda proje sayesinde yol olmaya yüz tutan ve adeta sayacı  üssü olan Develi İlçemizde yeniden topluma kazandırılmasına katkı sağlanmış olacaktır. Saygılarımla arz ederim.
Nezir Ötegen  

YORUMLAR

  • 0 Yorum