Develi- Kayseriyi Çukurovaya Bağlayan 3500 Yıllık Hitit Dağ Yolu

Develi- Kayseriyi Çukurovaya Bağlayan 3500 Yıllık Hitit Dağ Yolu
27 Temmuz 2022 - 21:12
KAYSERİ, DEVELİ  VE FRAKTIN’I  YAKINDAN İLGİLENDİREN ADANA GÖZCÜ GAZETESİNDEN,  YAZISI DİZİSİ 
PUDUHEPA-1

HANYERİ/GEZBELİ HİTİT KAYA ANITI SON NEFESİNİ VERMEK ÜZERE!
BAKIRDAĞI/TAŞÇI-1 VE TAŞCI-2 HİTİT KAYA ANITLARI, İMAMKULLU HİTTİ KAYA ANITI VE  FRAKTIN HİTİT KAYA ANITI İLE HİTİTLER DÖNEMİ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİN BÖLGEMİZDEKİ İZLERİ BİRER BİRER YOK OLUYOR. SİLİNİYOR.

TARİHİ MİRASIN BAŞINDA KOPARILAN BÜYÜK FIRTINA-1
Yazar; Chicago, Bern, Münih, Ankara, Konya, Adana, Çorum,  üniversitelerinde ders vermiş ve 80 yaşına rağmen araştırmalarına devam eden değerli bir bilim adamı Prof. Dr. Ahmet Ünal’dır.
Prof. Dr. Ahmet Ünal;  Ankara ve Münih (Almanya) Üniversitelerinde Eski Çağ Tarihi, Osmanlı Tarihi, Hititoloji, Asuryoloji, Arkeoloji ve Genel Dilbilim okumuş, Eski Anadolu ve Mezopotamya kültürleri ve Hititçe başta olmak üzere ölü çivi yazısı ve resim yazısı dilleri uzmanı olarak Münih üniversitesinde uzun yıllar Eski Anadolu Dilleri ve Hititoloji Bölümü eski başkanlığı yapmış ve oradan emekli olmuştur.
Zaman zaman Develiye gelip Fraktın kabartmalarını yazılı kayalarını inceleyen ve zaman zaman orada basın açıklamaları yapan Prof.Dr. Ahmet Ünal, çok yönlü araştırmaları yanında sayısız inceleme gezileri sayesinde Anadolu’yu gerek modern ve gerekse eski tarihi, kültürleri, halkları ve coğrafyasıyla çok iyi tanıyan bir şahsiyettir.
AHMET ÜNAL ESERLERİ; Hititçe, Hurrice, Luvice, Palaca sözlükler, eski Anadolu mutfağı, eski Anadolu’da kadın ve Puduhepa, Tarih, dilbilgisi, kültür tarihi, müzik, dans, eğlence gibi eserleri bulunmaktadır.
AHMET ÜNAL AYRICA; Türkiye ve Almanya’da arkeolojik kazılara katılmıştır. Çok sayıda dilde basılmış çivi yazılı metin yayınları, sözlük, dilbilgisi, tarih, arkeoloji, kazı raporu, kentsel yapı, tarihî coğrafya, topografya, filoloji, dil ile arkeolojik veriler arasındaki ilişkiler gibi konular hakkında fazla sayıda önemli araştırma, kitap ve makalenin yazarıdır.
Yazı dizisinin Birinci bölümünde ; 3500 yıl önce Kizzuvatna olarak anılan ve günümüz Çukurova’sını da kapsayan bölgede yer alan Lavazantiya kentinde doğup büyüyen ve sonra Hitit prensiyle evlenerek Hitit ülkesine göç etmiş olan Ünlü Hitit Kralı 3. Hattuşilinin eşi Hurrili Büyük Kraliçe Puduhepa ile ilgilidir.  
TARİHİ MİRASIN BAŞINDA KOPARILAN BÜYÜK FIRTINA-1 Başlığı ile Adana Gözcü Haber  gazetesinde  18/07/2022 tarihinde yayınlanmaya başlayan yazı dizisinin beş altı hafta devam etmesi bekleniyor. Ana amacı Türkiye’nin her yerinde görülen bir hastalığı düzeltmektir. Nedir bu hastalık? Tarihi mirasa sahip çakarken izlenen yalan yanlış yollar ve bireysel çakarları uğruna tarihi hurafeye çeviren ilkel ve ezeli zihniyet.
YAZI ANA FİKRİ; “Eski Anadolu’nun Yetiştirdiği, Dünya Kadını Olmaya Aday Bir Kraliçe Puduhepa ve Memleketi Lavazantiya Kentinin Yeri Hakkında Sonu Gelmez Kavga”dır.
YAZAR: Prof.Dr. Ahmet Ünal 
NOT;YAZI DİZİSİ DEVELİYİ DE İLGİLENDİRMEKTEDİR.
Gezbeli-Hanyeri Hitit kaya anıtını taşıyan taş bloğun çökmesiyle her an yıkılmakla karşıya gelen kabartmanın perişan halini ilk duyuran da Ahmet Ünal’dır. Maalesef 2015’ten beri hiçbir önlem alınmamıştır.Hanyeri kaya anıtı da  Kayseri-Adana arasında ortak tarihi değerimizdir.
Hanyeri veya Gezbeli Kaya Anıtı, “Hitit Dağ Yolu” üzerinde MÖ 13. yüzyılda Hattuşayi Kültepe, Kayseri, Develi, Bakırdağı, Tufanbeyli, Saimbeyli, Feke, Kozan üzerinden Kizzuwatna (Çukurova) ile bağlayan kestirme rota üzerinde yer alan Fraktın, Taşçı ve imamkulu’dan sonra dördüncüsü ve en özgün anıtlardan biridir.
Bu Tarihi Miras-Kayseri ve Adana yöneticileri ve Kültür elçileri tarafından ortak bir proje ile koruma altına alınmalıdır. Saygılarımla arz ederim.
Derleyen Nezir Ötegen  

YORUMLAR

  • 0 Yorum