Reklam

Bakan Ersoy Balkan Tarihi Müzesi'ni açtı

Edirne'de, Osmanlı- Rus Savaşı ve Balkan Savaşları'nda kentin savunmasında karargah olarak kullanılan Hıdırlık Tabyası, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı törenle Balkan Tarihi Müzesi olarak kapılarını açtı. Ersoy, "Edirne'nin 1361 yılındaki fethinden 1912- 1913 Balkan Savaşları sonrasına kadar Türklerin Balkanlardaki yaklaşık 600 yıllık tarihi burada ziyaretçilerle buluşacak” dedi.

Bakan Ersoy Balkan Tarihi Müzesi'ni açtı
30 Aralık 2021 - 16:53
Reklam
Osmanlı- Rus Savaşları ile Balkan Savaşları'nda kentin savunmasında karargah olarak kullanılan Yıldırım Mahallesi’ndeki Hıdırlık Tabyası, restorasyon sürecinin ardından yapılan teşhir ve tanzim çalışmalarıyla bugün Balkan Tarihi Müzesi olarak açıldı.
Müzenin açılışı için kente gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Ekrem Canalp'i makamında ziyaret etti. Valilik ziyaretinde kendisine Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni temsilen kispet hediye edilen Bakan Ersoy, ardından AK Parti İl Başkanlığı, Selimiye Camii ve restorasyonu devam eden Makedon Kulesi'ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra Hıdırlık Tabyası Balkan Tarihi Müzesi’nin açılışına geçti.

 

'TARİH MİLLETLERİN HAFIZASIDIR'

Bakan Ersoy, açılışta yaptığı konuşmasında, tarihin bir emanet olduğu kadar bir ödev ve sorumluluk olduğunu söyledi. Tarihe sahip çıkmakla, ecdada ödenmesi mümkün olmayan vefa borcundan bir parça da olsa eksiltmenin mücadelesini verdiklerini söyleyen Ersoy, "Aslında bu mücadeleyi verirken Edirne'de bir nevi vasiyetleri de yerine getirmiş oluyoruz. Biraz geç de olsa o vasiyetleri yerine getirmenin mutluluğunu da yaşıyoruz. Çünkü hep ifade ettiğimiz gibi tarih milletlerin hafızasıdır. Siz kendi gerçeklerinizi unutursanız, başkalarının yalanlarını yaşamak zorunda kalırsınız. Buna asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz" dedi. 

Hıdırlık Tabyası'nın yaklaşık 135 yıllık tarihi bir sürecin şahitliğini yaptığını kaydeden Bakan Ersoy, "Bu süreçte özellikle Balkanlardaki Türk varlığının dönüm noktalarına karşılık gelen 19'uncu yılın sonu ve 20'nci yüzyılın başları yaşanan savaşlarla ve bugün dahi vicdanlarımızı kanatan tarafıyla çok çok önemli bir yere sahiptir. Hıdırlık Tabyası'nın şöyle kısaca tarihine baktığımızda Balkanlar'dan gelecek bir hücumun önünü kesmek için inşa edilen 24 tabyanın en büyüğü olduğunu görüyoruz. Burası ayrıca Balkan Savaşları'ndaki Edirne savunmasının karargah binası olarak da kullanıldı. Şükrü Paşa emrindeki askerlerle burada bir destan yazıldı. Kendisinden 40 günlük bir müdafaa beklenmesine rağmen o ve birliği Edirne'yi 5 ay 5 gün kahramanca savundular. Bu vesile ile o büyük kahramanları, bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, saygıyla anıyorum" diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum