Reklam

Ata Tohumuna Sahip Çıkılan Köyümüz Epçe

Ata Tohumuna Sahip Çıkılan Köyümüz Epçe
05 Aralık 2021 - 19:48
Reklam
EPÇE KÖYÜ-4
İSMİ GASTRONOMİ İLE ÖDEŞLEŞEN KÖYÜMÜZ EPÇE

EPÇE KÖYÜ; EPÇE SULTAN, HOCA VATAN, TAŞ ATA, YANINDA ATALARDAN TORUNLARA MİRAS KALAN GACERİ İLE DE NAM BULDU


KAYSERİ’DE PİRİNCİ BIRAK GACERE BAK, GACERDEKİ LEZZETE BAK DEDİLER GACER GÜNLERİ YAPTILAR.

Bilindiği üzere Ata tohumu genetiğiyle oynanmamış, herhangi bir laboratuvar ortamında müdahaleye maruz kalmamış tohumlardır.
Tohumların ilk hali korunarak ve yüzyıllar boyunca bir sonraki nesillere devredilebilmesi için gösterilen  gayret  takdire şayandır.
Üniversitelerin  ve araştırma enstitülerinin yapacağı vazifeyi gönüllü olarak 

yapan çiftçilerimiz arasında en çok emek sarf edenlerden ve Gaceri Ulusal bazda tanıtımına katkı sağlayan Epçeli çiftçimiz Doğan Özdemir’in ata tohumunu yaşatma mücadelesi ve gayreti  bilimsel Kariyer ve ata tohumu yaşatma ödülüne bile layık görülmelidir.
KALE KÖYÜNDE GACER KÖFTESİ(kozan köftesi gibi) YAPIMI
EVLERİNE HİÇ PİRİNÇ ALMAMIŞ OLAN GACER YETİŞTİRİCİSİ CUMA ÖZMEN 
Develi Belediyesi kültürel faaliyetleri kapsamında 2008 yılında Develi İlçemizin  Gastronomi alanındaki  değerlerinin araştırma çalışmaları esnasında İlçemizin 9  köyünde daha önceleri yetiştirilen Gacer ile ilgili araştırma yapmak üzere  Kale Köyüne gittik.
Yüzyıllarca yöre çiftçisi tarafından ekilen ve harmanlarda başaklarından ayrılıp el değirmenlerinde kapçıkları ayrılarak sofraların baş tacı olan gacer’in son birkaç üreticisinden  birisi olan Kale köyünden Cuma Özmen bu bitkinin ekimini yıllardan beri yaptığını evlerinde hiç pirinç kullanmadıklarını beyan etmişti.
Gacer; Buğdaygillerden olup yöre halkı tarafından pirinç yerine kullanılmaktadır. Bölgemizde yüz yıllardır ekimi yapılan yıllardan gacer’in son zamanlarda ekiminin azaldığını, Gacer pilavı bulgur pilavı gibi tereyağı ile pişirilerek yöresel damak tadı olarak kabul edildiğini ve yörede gacer köftesinin de ayrı bir damak tadı oluşturduğunu beyan etmişti.

GACER YETİŞTİRİCİLİĞİNE BÜYÜK EMEK SARF EDEN DOĞAN ÖZDEMİR
İkinci aşamada Gacer bitkisini ekip hasat eden ve bu işten de ekmeğini kazanan Epçe Köyü'nde yasayan ve Üç  kuşak dededen toruna kalan Gacer ata tohumu (Mükremin oğlu, Mustafa oğlu, Doğan Özdemir) Gacer üreticisi Dogan Özdemir ile tanıştık ve o günden  bu güne yaklaşık 14 yıldan beri Gacer bitkisinden elde edilen tüm ürünleri ve Yöresel lezzetlerimize, Gastronomiye  ve Ata tohumu çalışmalarına katkı bakımından epeyce yol alındı.GASTRONOMİYE KADIN ELİ DEĞDİ
Ayrıca; Uzun zahmetlerle hazırlanan Gacer nişesi ve unu ile gastronomiye yeni lezzetler katan yine Epçe Köyümüzden Doğan Özdemir’in eşi Hatice Özdemir de ata tohumu ve yöresel lezzetlerimize katkı bakımından yarışa katılarak İçeriğindeki zengin lif yapısı ile bilinen Gacer bitkisinden elde edilen ürünlerden bazılarını bizlere tanıttı.
Bunlar;  Gacer unu, gacer ketesi,  Gacer bulguru, gacer nişesi tatlılarda ve çocuk mamalarında kullanılması için, gacer köftesi, gacer simidi, Gacer kaz ve tavuk dolması, gacer çorbası, gacer pilavı, gacerli dolma, kek ve pekmezle pişirilen dolaz tatlısı, gacer nişe helvasını şimdilik sayabiliriz. 
Ayrıca; Gacer buğdayından yapılan ekmek, zengin protein içeriği ve tam organik olması ile de ayrı bir değer kazandı. Gacer Ekmeği Develi’deki fırınlarda yerini almaya başladı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi halk ekmeği çeşitleri arasında yerini aldı.  Büyük şehir Belediyesinin Ata tohumu hizmetlerine katkısı olması için Doğan Özdemir’e değirmen yaparak gacer bulguru elde edilmesine katkı sağladı.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum