Unutulmaya Yüz Tutan Meslek, Karakovan Yapımı Ve Karakovanda Arıcılık

Unutulmaya Yüz Tutan Meslek, Karakovan Yapımı Ve Karakovanda Arıcılık
11 Haziran 2021 - 16:00
Reklam
Gömedi Köyü; Kayseri’deki Eski Ticaret Yolları ve Yerleşim Yerleri ile ilgili olarak  Develi ilçesi, Gömedi Köyü’nün güzergah üzerinde önemli bir yeri olduğu tarihi kayıtlarda yer almaktadır.
Yukarı Develiden İsmail ağa yurdundan ,Ömerağa yurdundan İmam pınarı güzergahından Han yeri ve gömedi Köyü  ticaret yolu  güzergahı ile Gaziköy Zile istikametinden İmampınarı  istikmetine giden bir ticaret yolu daha mevcut olup iki yol Gömedi Köyü İmam pınarı mevkisinde birleşir.

GÖMEDİ KÖYÜNDE ARICILIK
Unutulmaya yüz tutan meslek, Karakovan yapımı ve Karakovanda Arıcılık
Artık çok az üretilen, kovan yapanların da azaldığı Şifa Kaynağı  olan Karakovan Balının koruma altına alınması ve tescil edilmesi gerekir.

Elbette yurdun çeşitli yörelerinde Karakovan balı yuvarlak oyulmuş ağaç kütüklerde de elde ediliyor. Ancak Develi yöremizde Karakovan balı mayıs peteklerde elde edilme özelliğinden dolayı özeldir. Bu özelliği nedeniyle Coğrafi işaret olarak da tescili yapılabilir.
Bu özelliği dışında Karakovandan elde edilen bal tamamlandıktan sonra hemen çıkartılmaz. Beli bir süre bekletilerek balın demlenmesi veya olgunlaşması sağlanır. Yılda bir sefer  kovan açılır.
Bir diğer özellik ise karakovandaki balın yarısının arılara kışlık yiyecek olarak tahsis edilmesidir.
    Develi İlçesi Gömedi Köyünde  Dedesinden gördüğü usulle Karakovan ve Karakovanda  Bal üretimi yapan  GalipTülüce  giderek yok olmaya yüz tutmuş karakovan balcılığıyla uğraşan üç beş kişiden biri. Yeni nesilden bu kovanı yapan  olup olmayacağı meçhul olduğu için şu anda hayatta olan ve bu işi en ince detaylarına kadar bilen arıcılardan bilgi ve tecrübeleri derlenerek hem Şehir Kültürüne hem de insanlığın dertlerine şifa olarak tüketilen bir besinin doğal yollarla üretiminin korunması gerekir diye düşünüyorum.
    Karakovan yapımı zorlu uğraş, Mayıs ayında yaylaya çıkan koyunların, dağlarda taze otlarla  beslendikleri esnada birkaç hafta içerisinde elde edilen  gübreleri toplanarak muhafaza edilir ve sonra özel olarak harmanlanıp yoğurulur her gün 5-7 santimetre kovan yapımına  başlanıyor. Aynı anda 5-10 kovana başlanıyor. Kuruyan peteğe her gün yeni ilave yapılıyor ve yaklaşık 20 günde kovan yapımı tamamlanıyor. Kovan yaklaşık bir metre uzunluğunda ve İç çapı 20 dış çapı 30 santimetre civarında oluyor.
    Kovanın arka kapağı kapatıldıktan sonra ön kapakta 3 cm çapında bir arıların giriş kapısı açık bırakılıyor. Kovanı gören arılar içerisine girerek bal yapımına başlıyorlar. Her kovanda  bulunan arı altı ay süre ile ancak 6 kilo bal üretimi yaparsa ekim ayı sonuna kadar bekletilir ve kış sezonu öncesinde elde edilen balın yarısı alınır diğer yarısı da arıların kış azığı olarak karakovanda bırakılır.

    Yılda bir sefer ürün aldıklarını belirten  Galip Tülüce Unutulmaya yüz tutan ve çok uğraş isteyen Kara kovan ve Karakovanda  bal üretimini gömedi köyünde yapmakta olduklarını belirtti.
    Karakovan Bal Üretiminde önemli olan ;Kovanın naturel olması,Arının balmumunu kendi yapması, Kimyasal hiç bir ilaç atılmaması Arıya şekerli su- kek gibi destekleyici malzemeler verilmemesi. Kovanın bulunduğu yerin (en az 3 km çaplı) her türlü kimyasal tehditten uzak olması, özellikleri taşıyan bal organik bal olması önerilmekte olup Develi Dağları  eteklerinde tamamen doğal ortam bulunduğunu ve Keven,Kekik,Dağ çayı gibi Develi Dağında kendine has yüzlerce bitki türünden arıların elde ettiği çiçekler sayesinde yapmış olduğu Karakovan Balının ilaç niyeti ile satıldığını  ve bilen tanıyan kişilere talep üzerine gönderdiklerini beyan etti.

Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum