Twitter'ı alt üst edecek karakter sınırı kararı

Twitter'ın bir süredir 'Articles' adı verilen yeni bir özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bu özellik sayesinde kullanıcıların 280 karakter sınırına takılmadan istedikleri uzunlukta paylaşımlar yapabilmesinin önü açılmış olacak. Peki Twitter'ın yeni özelliği kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir mi? Kullanıcılar herhangi bir olumsuz durumla karşılaşabilir mi? Uzmanlar bu yeni özelliğin getirebileceği olası tehlikelere dikkat çekti.

Twitter'ı alt üst edecek karakter sınırı kararı
11 Şubat 2022 - 21:43
Reklam

Can Şişman / Milliyet.com.tr - Sosyal medya platformlarının popülerliklerini koruyabilmeleri ve trend kalabilmeleri için sık sık yeniliklere başvurmaları şart. Bu yenilikler özellikle Facebook, Twitter ve Instagram gibi platformlarda kullanıcıların beklentileriyle şekilleniyor.

Facebook ve Instagram'a göre yeniliklere daha az başvuran Twitter'dan oldukça şaşırtan bir yenilik geldi. Twitter'ın bir süredir 'Articles' adı verilen bir özelliği test ettiği ortaya çıktı. Şu anda test aşamasında olduğu bildirilen bu yeni özelliğin kısa bir süre içinde kamuoyu ile paylaşılacağı öğrenildi.


Twitter'ın 'Articles' özelliği ile uzun paylaşımlara izin vereceği belirtiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların 280 karakter sınırına takılmadan istedikleri uzunlukta paylaşımlar yapabilmesinin önü açılmış olacak. Peki Twitter'ın yeni 'Articles' özelliği beraberinde neler getirecek? Konuyu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Murat Kırık ve Sosyal Medya Uzmanı Serdar Bağtır ile konuştuk. 

280 KARAKTERE DE Mİ VEDA EDECEĞİZ?

'Articles' özelliği hayata geçtiğinde Twitter'ın doğasının tam anlamıyla değişeceğini söyleyebilmenin mümkün olmadığını belirten Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "Yapılan araştırmalara baktığımızda Twitter'ın karakter sınırlamasına sahip olması popülaritesini artırmaktadır" diye konuştu. Sosyal medya kullanıcılarının okumayı çok fazla sevmediğini ve anlatılmak isteneni kısa bir zaman dilimi içinde okumayı amaçladığını söyleyen Doç. Dr. Kırık, yeni özelliğin Twitter'ın var olan yapısını etkilemeyeceğini söyledi.

'Articles' özelliğinin şimdilik sadece Twitter Articles için geçerli olmasının beklendiğini belirten Doç. Dr. Kırık, 280 karakterlik eski sisteme kısa vadede tam anlamıyla veda etmediğimizi belirterek "Ancak özgün içerik oluşumu açısından makale özelliği çok etkili olacak ve hazırlanan içerikler arama motorlarında üst sıralarda bile yer alabilecektir" diye konuştu.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum