Su kaynaklarının geliştirilmesi kritik hal aldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, suyu daha fazla korumak ve tasarruflu kullanmak için daha etkin politikalar uygulamakta kararlı olduklarını belirterek, "Mevcut su kaynaklarının korunması, alternatif su kaynaklarının geliştirilmesi, ekolojik çevre ile uyumlu teknolojilerin kullanılması ve sürdürülebilir su politikalarının oluşturulması; iklim değişikliği etkilerinin fazlasıyla hissedildiği günümüzde daha da kritik bir hal almıştır" dedi.

Su kaynaklarının geliştirilmesi kritik hal aldı
21 Ekim 2021 - 16:48
Reklam

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 1'inci Su Şurası'nda konuştu. Oktay, suyun dünya üzerindeki tüm canlılar için vazgeçilemez temel kaynak olduğunu belirterek, "Su, bugüne kadar uygarlıkların kurulmasını, gelişmesini ve yaşayabilmesini şekillendiren ana unsurlardan birisi. Su kaynaklarına sağlıklı ve güvenilir bir şekilde erişilebilmesi, bugün de insanlığın hayati önceliklerinden birisidir. Dünya nüfusunun giderek artmasıyla insanların suya olan talebi mevcut kaynaklar üzerindeki baskıyı arttırırken, su arzı, bu talebi karşılamakta ne yazık ki yetersiz kalmaktadır" diye konuştu. 

SU KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ 

İnsanoğlunun erişebildiği su kaynaklarının, dünyadaki su varlığının sadece 10 binde 2'sine denk geldiğini anımsatan Oktay, "Ne kadar kıt bir kaynağı konuştuğumuzu ifade etmek için bunu söylüyorum. Mevcut su kaynaklarının korunması, alternatif su kaynaklarının geliştirilmesi, ekolojik çevre ile uyumlu teknolojilerin kullanılması ve sürdürülebilir su politikalarının oluşturulması; iklim değişikliği etkilerinin fazlasıyla hissedildiği günümüzde daha da kritik bir hal almıştır. Böyle bir ortamda su meselesini odağına alan bu kapsamlı şuranın gerçekleştirilmesi ve yaklaşık 7 aylık yoğun çalışmalar sonucunda oluşturulan sonuç bildirgesi son derece kıymetlidir" dedi.


 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, suyu daha fazla korumak ve tasarruflu kullanmak için daha etkin politikalar uygulamakta kararlı olduklarını söyleyerek, "Türkiye olarak kurak ve yarı kurak bir coğrafyada bulunuyoruz. Yıllık yağış ortalamamız maalesef düşük ve son dönemde meteorolojik kuraklığın yanında, tarımsal kuraklık riskini de ciddi şekilde hissetmeye başladık" diye konuştu.  

'HER DAMLA SUYU DEĞERLENDİRMEK İÇİN YOĞUN GAYRET İÇİNDEYİZ'

Fuat Oktay, kullanılabilir su potansiyelinde, ilerleyen zamanlarda azalmalar yaşamamak için önlemleri bugünden almak durumunda olduklarını işaret ederek, "Zaten bu şura da bu gerekçe ile yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu sebeple kaynaklarımızdaki her bir damla suyu değerlendirmek için yoğun bir gayret içindeyiz. Tüm illerimizin uzun vadeli su içme ve kullanma ihtiyacını hesaplıyor ve buna göre planlarımızı hayata geçiriyoruz. Bugün Türkiye, güvenilir içme suyu hizmeti kullanan nüfus oranında yaklaşık yüzde 99 ile gelişmiş birçok ülkenin üzerinde çok iyi bir seviyeye ulaşmıştır. Ayrıca tarımda verimli su kullanımı sağlayan basınçlı sulama konusunda çiftçilerimizi bilgilendiriyor, sulama konusunda kredi ve hibe destekleriyle çiftçimizin maliyet yükünü azaltıyoruz. 2021 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün sulama sektörü yatırımlarını 2,5 katına çıkarmıştık" dedi.
 

'SU ALANINDA VİZYONUMUZU ORTAYA KOYUYORUZ'

Su kaynaklarını 'mavi altın' olarak nitelendiren Oktay, verimini ve bereketini artırmak için gayret göstermeye devam edeceklerini vurgulayarak, "Şura vesilesiyle su kaynağı yönetimi konusunda yönümüzü geleceğe çevirerek su alanında vizyonumuzu ve hedeflerimizi ortaya koyuyoruz. Su Şurası'nda alınan kararların önümüzdeki ay İskoçya'da yapılacak 26'ncı Taraflar Konferansı'nda Türkiye’nin elini güçlendirecek bir politika belgesi olduğuna inanıyor, tüm katkı verenlere teşekkür ediyorum. Sonuç bildirgesinde yer alan her bir maddede bulunan hedefler, eylemler ve faaliyetler sıkı bir şekilde takip edilecektir" diye konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum