Saman Fiyatlarında Öngörülemeyen Yükseliş -Video Haber-

Saman Fiyatlarında Öngörülemeyen Yükseliş -Video Haber-

KAYSERİ (MHA) – Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı, saman fiyatlarında ki yükselişin sebeplerini KONTV ve MetropolHaber.net mikrofonlarına açıkladı. Pandemi, her sektörü olumsuz etkilediği gibi tarım ve hayvancılık sektörünü de olumsuz etkiledi. Saman fiyatlarında ki yükselişin, çiftçilere ve besicilere verdiği zararlar üreticiyi günden güne kötüye sürüklüyor. Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Günay Çakı, herkese yetecek kadar ve herkesin cebini ağrıtmayacak kadar saman üretildiğini ancak dışarıdan etkenler sebebiyle işin yokuşa sürüldüğünü söyledi. Son zamanlarda stokçuların türediğini kaydeden Başkan Günay Çakı, şunları ekledi:

“Bizler bu stokçuların devre dışı bırakılması ya da belirli bir seviyeye çekilmesini devletimizden talep ediyoruz.” Dedi.

“Kendi Üyelerimize 540 TL’den Saman Veriyoruz”

Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye olan besicilere sabit fiyat belirlediklerini kaydetti. Başkan Günay Çakı kendi üyelerine belirledikleri sabit fiyatı şöyle açıkladı:

“Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak kendi üyelerimize 540 TL’den saman veriyoruz. Bizler bu projeyi Kaba Yem Bankası olarak düşünmüştük. Sezonda fazla olan samanları örgüt olarak bizler alıyoruz ve kış aylarında doğal afetlerde zarar gören üreticilerimiz başta olmak üzere yoncası yetmeyen, samanı yetmeyen üreticilerimize 100 ton istiyorsa veriyoruz ve %10 fazla getir diyoruz. Para ile bir satış düşünmüyorduk ancak bu yıl göründüğü üzere yangın erkenden stokçuların elinden geldi. Para kazanma hırsı içerisinde olanlar hayvanın yiyeceğine ve içeceğine de karışıyor. Üretici örgüt olarak bunları şiddet ile kınadığımızı belirtiyorum.” Dedi.

Başkan Günay Çakı birlik olarak yeni adımlar atacaklarını belirtti. Atılacak yeni adımları sıralayan  Başkan Günay Çakı, işin altyapısını hazırlayıp stokçulara fırsat verilmeyeceğini kaydetti. Başkan Günay Çakı açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bunlara meydan vermeyeceğiz. Üreticilerimizin de desteği ile sektör dışından yatırım yapanların da önünü keseceğiz, fırsat vermeyeceğiz. Üyelerimize dediğim gibi şu anda 540 TL’den saman veriyoruz. En azından piyasada denge oluşması açısından da bu işi çok önemsiyoruz. Bünyan ilçemizde stok samanımız var. Çok fazla yok ancak yine de şu anda ki taleplerimizi karşılıyoruz. Onlara yetecek kadar da bizler destek olmaya çalışıyoruz.” İfadelerinde bulundu.

HABER/KAMERA: Yusuf KAYA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM