Reklam

Özel Haber/Talas'ta Kış Hazırlıklıkları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Özel Haber/Talas'ta Kış Hazırlıklıkları Tüm Hızıyla Devam Ediyor
10 Eylül 2021 - 17:45
Reklam
Talas Belediyesi tarafından “Talas’ta Kış Hazırlıkları” etkinliği devam ediyor.  Talas Tanıtım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Talas Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen organizasyon ilgi oldukça büyük.


Kayseri’nin Reşadiye Mahallesinde özel bir alana kurulan tesiste, salçadan turşuya, meyve suyundan konserveye, reçelden kuskusa kadar pek çok ürünü bu tesiste hazırlama imkanı mevcut.

Her gün farklı bir ürünün yapımını tanıtan  Talas Tanıtım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Necla Erkara:” Talas Kış Etkinliklerinde salı günü iki çeşit tarhana yapımını gösterdik, çarşamba günü reçel yapımını gösterdik, bugün kuskus yapımını gösterdik Talas’ın geleneksel unutulmuş lezzeti olan kuskusun elde yapımını gösterdik. Yarın domates suyu ve meyve suyu elde yapıp şişelemeyi göstereceğiz. Cumartesi günü de turşu yapımı ile etkinliğimizi biz bitireceğiz. “ şeklinde konuştu.


Eski günlerdeki gibi yardımlaşma ve dayanışma örneğinin bir arada olduğu etkinlikte her türlü imkan Talas Belediyesi tarafından karşılanmakta.Tesiste salça yapmak için gelen Ayşe Koca:”Bu çekim yaptığınız bizim kültürümüz kış adetlerimiz kış hazırlıklarımız. Allah razı olsun belediyemizden böyle bir imkan sağladığı için çok rahat salçamızı yapıyoruz. Her türlü kış hazırlıkları burada yapılıyor. Çok mutluyuz çok memnunuz zevkle yapıyoruz. Eski günleri hatırlayarak. Kuskus dökülüyor. Yufka yapılıyor. Turşu yapılıyor reçeller yapılıyor. Konserveler yapılıyor. Melemenler yapılıyor. Yufka pişiyor. Bilhassa salça da ağırlık var. “ ifadelerini kullandı.
Bu etkinliğe her sene katıldığını söyleyen Yüksel Dikmen:”Belediyemizin yapmış olduğu kampanyayı geldik bizde randevu aldık. Burada bize kazan gibi önerdiler. Bizde onlardan faydalanarak salçamızı yaptık. Peşine melemen ve acılı sos yaptık. “ diye konuştu.  Etkinlik 12 Eylül Pazar günü sona erecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum