Reklam

Özel Haber/Örnek Sulama, Epçe Köyü İçin Muhtarlık Hayali Oldu

Özel Haber/Örnek Sulama, Epçe Köyü İçin Muhtarlık Hayali Oldu
08 Aralık 2021 - 12:53
Reklam
EPÇE KÖYÜNDE TARIMSAL SULAMADA SU İSRAFINI ÖNLEMEK IÇIN
 MUHTAR ADAYI OLDU VE HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

*SUYUN KIYMETİNI SUSUZLUK ÇEKENLER ÇOK İYİ  BİLİR


*TARIMSAL SULAMADA DEVLET MILLET KAYNAŞMASI BAŞARIYI GETIRDI

*SU KAYNAKLARIMIZIN KIYMETİNI BİLELİM. BİR DAMLA SU DEYİP GEÇMEYELİM

EPÇE KÖYÜ VE TARIMSAL SULAMA

Develi İlçesinde çalışmak için gittiği  Tombak Köyünde  2018 yılında  gördüğü basınçlı sulama sistemine hayran olan Yusuf Tekin, suyun akılcı kullanımına destek olacak bu sistemi köyümün tarımsal sulamasında kullanımını sağlamak için köyüm Epçe'ye muhtar olmak istedi ve oldu.

Azmetti gayret etti 2 yılda hayalini gerçekleştirmeyi başardı. Epce köyü muhtarı Yusuf Tekin, suyumuz çok gibi gözükse de aslında  su fakiri olan bölgemizde su israfını önlemek, suyun akılcı kullanımını sağlamak, çiftçi üretim maliyetlerini azaltmaya katkı sağlamak, enerji israfını da azaltmak için basınçlı sulama sistemini köyüme yapmayı hayal etmiştim. Elhamdülillah hayalim gerçekleşti. 
Ayrıca köyümün dağlarındaki su kaynaklarındaki suların yaban hayati ve dağlarda yayılan hayvanların su ihtiyacını karşılamak için hayırsever hemşerilerimizin katkıları ile haft ve su toplana yerleri yaparak hem hayvanların hizmetine sunduk hem de suların yer altına akıp kaybolmasını önledik.
Ayni zamanda hayırseverlerimizin de köyleri için bir hayır yapmalarına katkı sağladık. Köyümüzde   Kıvçağın pınar    ve   diğer      pınarlara hayırsever katkısı     devam   ediyor    Hayır sahiplerine ve emeği geçen herkese  Teşekkür ederiz.

EPÇE'DE MODERN SULAMAYA GEÇİLDİ
2021 Yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla  Epçe köyünde 2 bin 500 dekar alanın modern sulama sistemine geçildi. Daha öne 5 kuyu ile vahşi sulama yapılan Epçe’de, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nca ihalesi yapılan çalışma kapsamında 2 kuyu ile 2 bin 500 dekar alanda modern sulama yapılmaya başlandı. Bu sayede Su ve enerji yönünden tasarrufu da  sağlandı.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum