Reklam

Özel Haber/Öksüt Köyünden Fransaya Uzanan Kaliğraf Sanatı Ve Murat Aytaş

Özel Haber/Öksüt Köyünden Fransaya Uzanan Kaliğraf Sanatı Ve Murat Aytaş
08 Aralık 2021 - 17:22
Reklam
Develimizin Öksüt Köyünden yetişen ve  kendisini unutulan el sanatlarımızdan Ahşap yakma, Kaligrafi ve tasarım alanında geliştiren hemşerimiz Murat Aytaş, İlçemize kurulacak bir müze ve  gençlerimizin bu mesleğe eğilmeleri konusunda elinden geleni yapmak için hazır olduğunu belirtti.
Bilindiği üzere Unutulan el sanatlarımızdan; Kaligrafi, yazı karakter ve unsurları kullanılarak geliştirilen, sıklıkla dekoratif amaçla kullanılan, bir el sanatı çeşidi olup  Kaligrafi sanatını icra eden sanatçıya, kaligraf denir.
Ahşap yakma sanatı ise   Bir resmin ahşap üzerine transfer edilerek, gölgelendirme tekniği ile yakılan ağaca ahşap süsleme sanatıdır. Ahşap yakma aynı zamanda  Dekoratif (bezeme) amaçlı olarak da  kullanılmaktadır.
Ülkemizin yetiştirdiği önemli hat sanatkarlarından, Türk Resim sanatı uzmanlarından  İsmail Acar’ın atölyesinde ve onun çizgisinde kendisini geliştiren  Murat Aytaş, Ahşap yakma dışında  dekoratif amaçlı olarak tarihi  ahşap ve deri  eşyaların bezeme işlemlerinde Pyrogravure tekniğini  de kullanmaktadır.

Pyrogravure resim tekniği son yıllarda birçok ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaya  başlanmıştır. Türkiye’de hemen hemen hiç bilinmeyen bu tekniğin dünyada giderek artan bir şekilde gördüğü ilgi, gelecekte popüler bir resim tekniği olacağına ilişkin görüşler kuvvetlenmektedir. 

Ahşap yakma Sanatın icrasında Bölgemizde bolca bulunan Kavak ve Erciyes dağı eteklerinde çokça bulunan huş ağacı kontraplaklardan yararlanılması bölgemiz için önem arz etmektedir.
Murat Aytaş,  Fransada Cars kentinde   ve İstanbulda bu mesleği icra ederken zaman zaman ilçemize de gelerek Aşağı everek’teki  tarihi evi içerisine kurduğu atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
Aynı zamanda Yukarı Develideki Sivasi Hatun camisi ve İniler camilerinin levhalarını da yapıp Müftülük aracılığı ile camilerimize hediye etmiştir.
Murat Aytaş’ın şimdiki hedefi  Aşağı everek’teki Fatih camisine Ayasofya camisindeki büyük levhalar gibi levhalar yapmak olduğunu beyan etti.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum