Reklam

Özel Haber/Erciyes Korununca Yeşil Erciyes Oluyor

Erciyes dağı Kışın kar yağınca Beyaz görüntüsü, baharın kavakların yeşil görüntüsü ile sadece Fotoğraf  karelerinde arka fon olması ile yetinilecek bir değer değildir. Erciyes Dağı doğası, temiz havası, sakinliği,  berraklığı, suyu, endemik bitki türleri, vadilerindeki arı sürülerinin değerli balları, ovalarında yayılan koyunların süt, peynir, yoğurtları, bağrında yetişen sulu karpuzları, susuz olarak yetişen lezzetli sebzeleri, kabak çekirdeği, kuru fasulyesi ile   sağlık turizmine ve gastronomiye katkılarıyla doğal zenginliği bir arada barındıran bir değerler manzumesidir.

Özel Haber/Erciyes Korununca Yeşil Erciyes Oluyor
26 Ağustos 2021 - 20:35
Reklam
Erciyes Dağı Tarihin bir çok dönemlerine ev sahipliği yapmış Tarih hazinesidir. Tarihi yolları ve Ulaşım ağları ile zor yolların merkezidir.
Amerikalı bir araştırmacıyı böyle bir tur ile Erciyesi gezdirdiğim gün Gereme yaylasının karşısına geçip saatlerce baka kaldığına  tefekkür ettiğine şahit oldum. Sonunda sordum saatlerce neyi düşündünüz diye Cevabı net ve kesin O günlere gittim ve onların yaşam şartlarını, binlerce insanın Erciyes Dağı eteklerinden Develiye doğru uzanan yaşam merkezlerini  düşündüm demişti.
Bu değerleri  bir ya da birkaç günlüğüne de olsa gelip görmekte fayda vardır diye düşünüyorum. Herkese de tavsiye ederim. Geç kalmış değilsiniz.


Erciyes dağına değer katan ve  eteklerindeki Kök sürgünü ve tohumların filizlenmesiyle yayılan, öncü ağaç olarak nitelendirilen Erciyes’e uyum sağlamış olup Erciyes Dağının 1900-2200 metre yükseltisinde orman kuran tek doğal tür Titrek kavaklar son zamanlarda kendisini iyice göstermeye başladı. 
Söğütgiller familyasından, dağ kavağı, acı kavak ve orman kavağı olarak da adlandırılan Titrek kavak, sığ kök yapan, kuvvetli kök sürgünü ve kendi tohumlarının filizlenmesi ile hızlı büyüyen 20-25 metre boya ulaşabilen olgunlaşan tohumları rüzgârla uçarak dağılan ve soğuk iklim (- 40 C) şartlarına dayanıklıdır.
Erciyes dağı eteklerinde bulunan yurtlarımızın  ve titrek kavakların tanıtılması ve hatıraların kayıtlara geçmesi bakımından  kültür gezileri düzenlenebilir.
Aksudan başlayacak tanıtım gezileri;  Beşparmak, Üç tepe, Kanlıcöz, Ayranlı, Yağlı pınar, Toprak taş, Kavak, Haçadır, Kemerli yurt, Keklicek, Çağlayan yurdu, Yörük sekisi, Kahveli, At ağılı, Sarıdaşlı yurdu, Düz yurt, Akıllı yurdu, Samatlı yaylası, Beleşme, Mahmudun yurdu, Zambak yurdu, Cızan, Ay deresi, Kartın ardı, Gereme, Keklik pınarı, Ahmet pınarı, Tatar gölü yurdu, At dağı yurdu, Sararcık, Cızam yurdu, Geçi argacı, Orta yurt, Kandılcık yaylası, Çukur yurt, Tek kemer, Balıklar gölü, Karnıyarık, Sarıgöl, Aygır dağı, Mezarlı yurdu, Erikli, İki kuyulu yurdu, İki tepe güzergahı tespit edilerek  görülebilir.
Bu değerlerin Korunmasında emeği geçen, Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü,  DeveliOrman Bölge Şefliği ve  katkısı olan her kurum ve şahsı tebrik ediyorum.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum