Reklam

Özel Haber/Epçeli Çobanlardan Miras, Yerel Lezzetlerimizden Meşhur Sütlü Bulgur Pilavı

Özel Haber/Epçeli Çobanlardan Miras, Yerel Lezzetlerimizden Meşhur Sütlü Bulgur Pilavı
07 Aralık 2021 - 09:40
Reklam


Nezir Ötegen’in 7.12.2021 günkü metropol haber gastronomi araştırma yazısı
Epçe köyünün yerel lezzetlerinden birisi de sütlü bulgur pilavıdır. Yiyenlere afiyet şifa ola yiyemeyenlere nasip ola

Epçe Köyünün Kıvçak mevkiinde onlarca koyun ağılı bulunmaktadır. Bu ağılların çokluğu da aynı zamanda köydeki koyunculuğun ne kadar geliştiğinin birer canlı ibaresi olarak kabul edilebilir.
Köy çobanları dağda koyun ve keçi sürülerini yayarken yahut ta kuşluk vakti ağıllara dönüp istirahate geçtikten sonra öğle sonu kalkıp sürüyü yeniden dağa yayılıma çıkartırlar. Bu esnada öğle yemeği için de azzık heybesindeki bulguru, pilav yaparak yerler.
Yalnız bulgur pişerken su yerine ağılda bulunan keçi ya da koyunlardan sağdıkları sütü katarlar. İsteğe göre eğer varsa birazcık da soğan ve domates de doğranabilir. Tereyağı, tuzu da katılıp kara kaplı tencerenin kapağı kapatıldıktan sonra ateş üzerinde pişirilerek ikram edilir.Eğer çobanların yanına mal sahipleri ya da misafirler de gelmişse mutlaka sütlü bulgur pilavı ikram edilmeden gönderilmez. Hatta Epçeli çobanlar ve Köy halkı arasında Kıvçak’da sütlü bulgur pilavı yenmeden gelinmez derler.
NOT: Sütlü bulgur pilavı aynı zamanda bulgur mideme dokunuyor diyenlerin mazeretlerini de ortadan kaldıran bir lezzettir. Afiyet şifa olsun.
İLAVE:Epçeli çoban Ali Özkan dan Kıvçak bölgesi hakkında kısa söyleşimiz.
GENDİME
- Epçe köyünde öğretmene ikram için çocuklar ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar: Bir tanesi yine de ihtiyacı olup olmadığını sormak için "öğretmenim gendime getireyim mi? diyor. (Develi’de "K"harfleri "G" şeklinde söylendiği için"
-Kendine ne getireceksin? diyor
Çocuk;
-Öğretmenim gendime getireyim mi? diyor.
Öğretmen de yine;
-Kendine ne getireceksin? diyor. Sonradan Gendime olduğu anlaşılıyor.
Gendime=Yarma
GENDİME PİLAVI
Gendime, dövme ya da yarma olarak bildiğimiz kaynatılmış buğday haşlanıp süzüldükten sonra eritilmiş tereyağının üzerine ekleyip varsa haşlanmış nohut da ilave edilerek kavurulur. Yanında da üzüm ya da kayısı hoşafı ile yenilir.
EPÇE TARIM MÜZESİ
Epçe sakinlerinden Fırıncı Adnan Yılmaz özel gayretleri ile evinin bahçesine kendi çapında bir köy ve tarım müzesi kurmuş. Bu müzenin gelecek kuşaklara aktarılması ve daha da geliştirilmesi için el birliği ile bir proje yapılarak bu yılların birikimi içerisindeki eserlerin bakımları yapılarak ve korunarak değerlendirilebilir.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum