Reklam

Özel Haber/ Çöten Köyü, Tarihte Dört Köyün Yaşam Alanı Üzerinde Bulunuyor

Özel Haber/ Çöten Köyü, Tarihte Dört Köyün Yaşam Alanı Üzerinde Bulunuyor
21 Ağustos 2021 - 23:29
Reklam
ÇÖTEN KÖYÜ TARİHİ İPEK YOLU DİYE ADLANDIRILAN YOL GÜZERGAHINDA  BULUNUYOR
BAYNAL YERLEŞİMİ VE TARİHİ MEZARLIKLARI
Kaman yerleşimi ve Kızlar mezarlığı Bölgesi
Karakaya yerleşimi Köyün Güney batısında

Kaman yerleşiminde Erciyes’ten gelen sel suları ile çalıştırılan bir de tarihi değirmen bulunuyor.
Köyün yaşayan tarihi Şaadet Kurdoğlu: Yıllarca çobanlık yapmış 80 yıllık ömrünün çoğunu çobancılıkla  geçirmiş. Çobancılığın olmazsa olmazlarını sorduk: Tangırdak, değnek, Köpek, Kürk ve azzık çıkını dedi.
Yılların Çobanı Şaadet Kurdoğluna Tangırdak  sesinin anlamlarını sorduk cevapladı. Koyunun yayılma sesi, koyunun kaçma ve tehlike sesi, kurt gelme sesi, uyuma sesi ve  Çobanlar  arası iletişim Koyunun tangırdağı ile sağlanırmış. Her  çoban yakınlarında hangi çobanın olduğunu tangırdağından bilirmiş.Koyun yayan kocamazmış derler.MERCİMEK GEBİKTE BİTER
Mercimek Gebikte biter diyorlar. Gebik boz toprak olan yerlere deniyor.
TARİHİ MUTANIN GÜNEYİNDEKİ KÖPRÜ: Mutan dan  Çiğiliye geçmekte kullanılan köprü Erciyesten gelen sel sularının  geldiği dere üzerine yapılmış.  1960 lı yıllarda Hatta Nuru ağayı Kaman deresinde   sel eşeği ile götürmüş de köprü yakınlarında eşeğini ancak bulabilmişler.
1940 lı yıllarda yukarı Develili  Yusuf isminde bir hemşerimiz Şıhbaraka nişana gider dönüşte  kışın tipiye tutulup  hayatını kaybetmiş bulamamışlar. bahara doğru Derviş Kaman ağa bulmuş oraya da defnetmişler. O  hadiseden sonra oraya yusufun makamı derlermiş.
Hacı Ali Kaman kuyusunun suyu çay tiryakileri için bulunmaz bir su olduğu belirtiliyor. Çok berrak bir suyu  var.
İlçeden Köye  göçenlerden birisi de Elvani Kaman olup şimdilerde koyunculuk ve tarım ile ilgileniyor. Köyde huzur  var diyor.

TARİHİ İPEK YOLU: Develi- Millidere-  Çöten- Pusatlı ve Tomarza güzergahından doğu ve güneye devam ettiği söyleniyor. Şimdilerde Doğalgaz hattı  bu güzergahtan gitmiş.
ÇÖTEN KÖY ARAZİLERİ; kaman muhiti, kızlar mezarı, karakaya, Yavşanlık, tilki tepesi, ballıdere,  ikitepe, beynal, çiğlim, çaylak, sınır, 
KÖYDE ÖRNEK İMECE: kış boyu hayvanların sulanacağı gölün hem temizliği hem de kanal temizliği imece ile yapılırmış.
TARİHİ VE TESCİLLİ YER:ÇÖTEN TEPE: Çöten Köyü'nün merkezinde yer alır. 2005 yılında S. Girginer ve ekibi tarafından yapılan "Adana (Ceyhan) ve Kayseri (Develi) Yüzey Araştırmaları" kapsamında incelenmiştir. Yaklaşık olarak 80 m çapında ve 15 m yüksekliğindedir. Obsidiyen parçaların dışında; İTÇ; MÖ II. binyıl ve DÇ'na ait çanak çömlekler tespit edilmiştir [Girginer 2007:184].
HAYIRSEVERLERDEN ÇÖTEN KÖYÜ İLKÖĞRETİM OKULUNA YENİ İLAVE
     2008 yılında Hayırseverlerimizden Durmuş Ali Kaman   ve kardeşleri tarafından  Babaları  Merhum Hacı Kemal KAMAN adına Çöten Köyü İlk öğretim okuluna   ek derslikler yapıldı. Açılışa Tanju Çolak da katılarak tüm öğrencilere futbol topu göndermişti.
ÇÖTEN anlamı; çöten tahıl ambarı,  Pınar veya damdan su akıtan ağaç veya teneke oluk. Çöten’in  geçmiş te ağaçlık ve yeşillik bir bölge olduğu rivayet ediliyor.
2016 yılında Kayseri  Büyükşehir Belediyesi  tarafından kavak kuyusu mevkisine membran kaplı gölet yapılmış.
NOT: Bu günkü gezi esnasında katkıları olan  Başta Şaadet Kurdoğluna, Cemil Kaman  ve Elvani Kaman’a teşekkür ediyorum.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum