Reklam

Özel Haber/Çökeleği İle Meşhur Yukarı Develi

Özel Haber/Çökeleği İle Meşhur Yukarı Develi
24 Ağustos 2021 - 16:30
Reklam
ÇÖKELİK EKMEK, 
BİR BAŞ SOĞAN KIRMAK
BAL İLE KAYMAK DEMEK
İŞTAH İLE YEMEK, 

KIYMETİNİ BİLMEK GEREK
YANINA DA KAYISI HOŞAFI BULURSAN 
HAMDETMEK GEREK Her vadisi, bir köyü geçindiren, Yukarı Develinin Bağları, bostanları ve daha doğrusu, geçim kaynağının sağlandığı, herkesin yıllık yiyecek ihtiyaçlarını karşıladığı gibi fazlasını da pazara çıkartıp  satarak ev ekonomisine katkı sağlayacak ürünleri, sebzeleri, meyveleri yetiştirdiği, ekmek kapıları olan bölgeler; Sona bağları, Germezek, şarönü, killik, Kumluk, taşlık, zapı, ikigöl, sayitlerin dere, acısu, kadıbağı, şimdilerde  yeniden canlanmaya başlamış.

Körkuyudan, gökuyudan, atasona’ya varıncaya kadar herkes bağına bostanına birer göz ev yaparak toprakla uğraşmaya başlamış. Havuzlar temizlenmiş, su kaynağı olan yerler korunmaya başlanmış, yeni yeni sondajlar vurularak bağ bostan sulanmaya başlanmış, Kapama Ceviz, kayısı bahçeleri artmaya başlamış. Kabak tarlalarınıdaki kabakların verim oranı yüksek, kıraçta yetişen Ayşekadın Fasulye, patates, nohut, domates ve her türlü sebze  meyve ile de ayrı bir lezzet  adasında dolaşabilirsiniz.

Karapınar, Sivlim, İcim, Kepekli göl, Sarıkaya, Geminin burnu,Hacıellez yurdu, Kurt dağı, Ömerağanın yurdu dahil 20 sürü koyun varlığı ile dağ taş canlılığını korumaya devam ediyor. Bağ yollarına araç gidecek şekilde bakımlar yapılmış Hatta bazı bağ yollarına varıcaya kadar parke bile yapılan yerler olmuş. Şerilerimizin sayısı da artmaya başlamış.
Ankara ve İstanbuldan gelip ata topraklarını düzenleyip yeniden yeşerten he
Hizmetlerin, Yollarının yapımında emeği geçen İlçe ve Büyükşehir Belediyemizin Başkan ve  yöneticilerine, elektrik şirketimizin yetkililerine, muhtarlarımıza ve parke yapılan bölüme katkı sağlayan hemşerilerimize, oralara giderek toprak ile uğraşan, toprağın canına can katan, terk edilmek üzere olan bağları bostanları yeniden şenlendirerek  üretime katkı sağlayan,  hizmet eden hemşerilerimize Rabbim bol sevaplar ihsan eylesin.
1960 lı yıllarda imece usulü ile pik borularla  Karapınar, ağpınardan getirilen içme suyunun şebeke hattı 1995 yılında Belediye Başkanı Ali Ağca döneminde yenilenmiş. Ancak gelen kaynak suyunun yetersiz olduğu bilinmektedir.

Körkuyu bölgesini şenlendiren,  ayşekadın Fasulyesinin ata tohumunu koruyarak yetiştiren Yaşar Kolay ve aile bireylerinden, Osman Şam, Abdullah Şam, Zapı  da adeta ceviz çeşitlerinin enstitüsü  gibi  gelişmiş Ramazan Küçük’ün bahçesinden, Killikte yerli ceviz bahçesi geliştirip sondaj vurarak damla sulama sistemi ile bağ bahçe geliştiren Ramazan Erciyes’e, Sonada Bağlarını geliştiren Adem Olgun, Mustafa Yılmaz,  Hasan Şentuna, Arif Suğcu, Atasonada Salim Taş gibi yüzlerce kişiyi bağ ve bostanlarında görmek mümkün.
NOT: Bu tanıtım gezisinde katkısı olan başta Adem Olgun ve diğer hemşerilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Saygılarımla.
Nezir Ötegen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum