Reklam

Önce Gezbel Sonra Kevenlibel Develiden Çukurovaya Açılan Kapılar

Önce Gezbel Sonra Kevenlibel Develiden Çukurovaya Açılan Kapılar
21 Eylül 2021 - 22:08
Reklam
Gezbel Develinin Çukurova sınırında önemli bir yer tutarken Kevenlibel de Çukurova sınırında Feke İlçesine ulaşımda ve Feke’den, Kozandan, Adanadan, Osmaniyeden Develi ve Kayseriye en kestirme yol olarak tarihte hep yerini almıştır. Feke-Gürümze- Kiske(Yaylacık) yolu orman ürünleri nakliyesinde yıllarca önemli bir ulaşım ağı olarak görev yapmıştır.
Şimdi Develi Belediyesi ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bu tarihi yola yeniden önem verilerek tarihi ve ticari misyonunu devam ettirmesi için rahat ulaşım sağlanacak şekilde düzenleme yapılmakta ve inşallah kısa zamanda Asfalt bile atılacak duruma getirilmiş vaziyete ulaşması hem Develi hem de Feke ve köyleri açısından önem arz etmektedir.
Tarımsal ve hayvansal ürünlerin pazarlanması ve ulaşım ağının kısaltılması açısından Kevenlibel yolu Develi-Feke -Kadirli-Kozan arasında önemli bir yol güzergahıdır. Mesafe Develi İlçemiz Kiske Köyü ile Feke İlçe sınırı olan Kevenlibel sınırı 13 Kilometredir. Kevenlibel-Gürümze Köyü arasındaki stablize yol da yaklaşık 10 Kilometre civarında olduğunu kabul edersek kısa bir stablize yolun daha asfaltlanması Develi ticari hayatına da büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.
Feke tarafında süphandere-Belen köyü, Gürümze ve Fekenin Köylerinde yetişen, Nar-ceviz, Kiraz ve üzüm gibi ürünleri ile balıkçılık alanında da söz sahibi olan balık üretme çiftlikleri açısından da önemli bir ulaşım ağı ve maliyet masrafları çok aza indirilerek tüketiciye ulaştırılması sağlanmaktadır.Ayrıca Orman ürünleri ile küçükbaş ve Büyükbaş hayvancılık açısından da önemli bir yol güzergahı olan Kevenlibel yolu ile ilgili olarak Develi tarafında çalışma böyle hızlanmışken Feke tarafından da aynı çalışmanın başlatılarak Develi- Kiske-Gürümze-Feke yol güzergahının tarihte olduğu gibi yeniden eski misyonunu üstlenmesi sağlanabilir.
Tarihte Kılıçaslanin Haçlı odunlarını bozguna uğrattığı sarıpınar mevkisi ve ipek yolunun guney kismini teşkil eden kisge gurumze arasinda onlarca tarihi kervansaray kalinyisinin olduğu da yore halki tarafindan bilinmektedir.
Bu tarihi yol agi sayesinde halen bolgedeki bir cok köyün piriket ve insaat malzemeleri ile hububat ihtiyaclarinin çoğu da Develi den temin edilmektedir.
Tabi Gezbel yolunun da Develi tarafı tamamlanırken Hanyeri ve Tufanbeyli arasındaki ana yol güzergahının kesiştiği Dallıçam kavşağına kadar olan 23 Kilometrelik yolda da iyileştirme çalışmaları beklenmektedir ki Tufanbeyli’den sonra –Göksun- Kahraman Maraş- Gaziantep GAP Bölgesine ve Çukurovaya ulaşım ağında önemli bir kısalma sağlanacak ve yol güzergahında hareketlilik ve bereketlilik beraberinde gelecektir.
Çalışmalarda emeği geçen ve katkısı olan herkesi ve kurumu tebrik eder devamını bekleriz.
NOT: KEVENLİBEL İLÇE SINIRINA DA BİR DEVELİ SINIRINI BELİRTEN LEVHA KONMASI DA BİR BEKLENTİDİR.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum