Milyonları ilgilendiren haber: Primler devlet tarafından ödenirken tüm borçlar silinecek

Meclis kanadından gelen borç yapılandırmaları ile ilgili olan kanun ile beraber hem genel sağlık sigortası borçları üzerinde yapılandırmalar yapılacak hem de prim borcu olan kişiler için yeni ve farklı imkanlar verilecek. Kaynak: Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren açıklama: Primler devlet tarafından ödenecek ve borçların büyük bir kısmı silinecek…

Milyonları ilgilendiren haber: Primler devlet tarafından ödenirken tüm borçlar silinecek
05 Haziran 2021 - 19:18
Reklam

Meclis genel kurulu tarafından yapılan görüşmelerin ardından yasalaşmaları söz konusu olan yapılandırma süreçleri ile ilgili olarak gelen kanun ile beraber borçların ödenmesi için uzun vadeli taksitler meydana gelecek. Genel sağlık sigortası borçları ile yeniden yapılandırılacak olması hem de prim borcu bulunan kişiler için yeni imkanlar gelmesi dikkatleri çekiyor.

BORÇLAR SİLİNİYOR

Yeni gelen kanun ile beraber yapılandırma fırsatları geliyor. Nisan 2021 tarihi de dahil olacak şekilde öncesine ait genel sağlık sigortası prim borcu olan kişiler bu borçlar üzerinde yapılandırma yapabilecekler. Yapılandırma fırsatlarından yararlanan ya da prim borçlarının tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemeyi başaran kişilerin borçları için gecikme faizleri ile beraber cezalarının da tamamı silinmiş olacak. Gelir testine giren kişiler için de açıklama geldi. Genel sağlık sigortası için eğer bu güne kadar gelir testine bir kere de olsa başvuru yapmamış olan kişiler varsa 2021 Kasım tarihine kadar başvuru yapması ve gelir testine girmesi mümkün olacak.

Başvuru yapan vatandaşlar prim borçları ilk defa genel sağlık sigortasına dahil oldukları için de o tarih itibari ile başlamış olacak. Gelir testinden gelen sonuca göre hane içerisinde yaşamlarına devam eden kişi başına haneye giren gelirden asgari ücretin üçte birinden daha az olursa yani 1192 TL altında olursa borçların tamamı silinecek ve sağlık primleri devlet tarafından ödenecek. Gelir testine girmelerine rağmen kişi başı gelirler 1192 TL yani asgari ücretin üçte birinden daha fazla çıkarsa da prim ödemelerini kişilerin kendileri yapması gerekiyor.


KAYNAK: NUTUK


YORUMLAR

  • 0 Yorum