KTO Başkanı Ömer Gülsoy Pandemi’de ki Ticareti Değerlendirdi -Video Haber-

KTO Başkanı Ömer Gülsoy Pandemi’de ki Ticareti Değerlendirdi -Video Haber-

KAYSERİ (MHA) – KTO Başkanı Ömer Gülsoy, ‘Kayseri’de ki pandemide ticaret nasıl devam etti?’ sorularını yanıtladı. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, pandemiden ticaretin nasıl etkilendiğini anlattı. Dünya genelinde büyük bir ekonomik kriz yaratan Kovid-19 salgını, devletlerin ekonomilerini sarstığı gibi dünya ticaretini de engelledi. Kovid-19 salgınının bütün dünya ülkelerine yayılımı Mart ayında başlamıştı. Mart ayının sonunda başlayıp Nisan ve Mayıs ayının sonuna kadar Türkiye dahil çoğu ülke havayolunu iç ve dış hatlara kapatmıştı. İhracat ürününü taşıyan uçaklar, gemiler, tırların giriş ve çıkışlarına bir çok dünya ülkesi olağanüstü toplanıp karara bağladılar ve sınırları kapattılar. Dünya genelinde büyük yankı uyandıran Kovid-19 salgını ticareti oldukça etkiledi. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, son gelişmeleri ve pandemideki ticareti KonTv mikrofonlarına anlattı.

KTO Başkanı Ömer Gülsoy açıklamalarına şöyle başladı:

“Sağlık yönünden baktığımız zaman dünya ortalamasının altındayız. Türkiye’de de Kayseri Türkiye ortalamasının altında. Salgında tekrar Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyoruz. Bizim vatandaşlarımıza söylediğimiz en önemli şey şu: ‘Kurallara uysunlar, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyun’ uyarısında bulunuyoruz. Bana bulaşmaz mantığından çıkmaları gerekiyor, hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için kurallara riayet etmeliyiz. Rehavete kapılmadan önlemlerimizi almalıyız. Kurallara uyduğumuz zaman bunu bir şekilde atlatacağız. Pandeminin verdiği mesajları iyi okumamız gerekiyor. Bilim adamları bu salgının birkaç yıl daha devam edeceğini söylüyor. Onun için bununla yaşamayı öğrenmeliyiz. Artık hayat şartları değişiyor. Ticarette de artık hayat şartlarımız değişmeye başladı. Salgın boyunca ticaretle uğraşan üyelerimiz üretmeye devam ettiler. İnsanın sağlığını ön plana koyup kepenklerini kapatanlar oldu. Kayseri asla pandemiye teslim olmadı. Çalışmaya, üretmeye ve yeni pazarlar bulma arayışına girdiler. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde fabrikalarımızın üretimlerini durdurmaması için özel izinleri temin ettik. Bütün dünyada olduğu gibi Kayseri’de ve Türkiye’de de oldu. Ama en büyük sıkıntıyı gören hizmet sektörü oldu.” Dedi.

“Üretime Tam Gaz Devam”

KTO Başkanı Ömer Gülsoy Haziran ayından itibaren üretime tam gaz devam ettiklerini belirtti. KTO Başkanı Ömer Gülsoy, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Üreticilerimiz Haziran ayından itibaren üretime tam gaz devam ettiklerini belirttiler. Bazı fabrikalar çift vardiya çalışmaya başlamışlar. Bu da tabi bizi sevindiriyor. Ocak ve Şubat ayında ki rakamlara baktığımızda gayet iyiyiz. Geçen yıla oranlar %10 artıdaydık ama Mart, Nisan, Mayıs aylarında da maalesef pandemi sürecinde eksiye gidiyoruz. Haziran ayından sonra eskiye döneceğiz. Ekonominin çarkı güzel bir şekilde dönmeye başladı diyorum.” Diyerek sözlerini noktaladı.

HABER/KAMERA: Yusuf KAYA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM