Kayseri Pastırması “Pastırma Yazı”nda Lezzetleniyor

Kayseri Pastırması “Pastırma Yazı”nda Lezzetleniyor

KAYSERİ-(MHA)   

Kayseri’nin asırlık lezzetlerinden pastırma, ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve “pastırma yazı” olarak bilinen dönemde gerçek tadına kavuşuyor.

Kayseri’nin zengin mutfak kültüründe akla ilk gelen yiyeceklerden pastırma, adını verdiği “pastırma yazı”nda lezzetine lezzet katıyor.

Tarihi bin 500 yıl öncesine Orta Asya Türklerine kadar uzanan pastırma, “pastırma yazı” döneminde ayrı bir lezzete kavuşuyor.

Pastırma yapımı için en uygun zaman olarak gündüzlerin sıcak, gecelerin ise soğuk olduğu ekim ayı sonunda başlayıp kasım ortasına kadar devam eden ve “pastırma yazı” olarak bilinen dönem tercih ediliyor.

Pastırma almaya gelen Tarih öğretmeni Veli Çelik, “Pastırmalar sağlıklı özellikle bu dönem. Birde vücudun bağışıklık sistemini artırıyor. Protein olarak ta çok yüksek. Bu dönem özellikle kış için çok faydalı oluyor. Genelde tüketiyoruz. Etten daha faydalı. Kurtulmuş eti ilk bizim Türkler icat etti. Pastırma o dönemden beri geliyor. Pastırma yazını biliyorum işte bu dönem kasım ilk haftası başlıyor” dedi.

Pastırmacı Mustafa Tokluman ise, “Tabi bugünlerde pastırma sıcaklarını yasıyoruz. Özelde Kayseri ama genelde Türkiye’de olmak kaydıyla bir pastırma sıcakları yaşanır. İsmini vermiş olduğu ürünün sıcaklığı da kasımın ilk haftası baslar ve kasımın ikinci hafta sonu gibi nihayetlenir. Tabi bu pastırma sıcaklarının en büyük özelliği bu dönemde pastırmaların biraz da lezzetli olması ve kıvamında çıkmasıdır. Pastırma sıcaklarının diğer bir özelliği ise kış mevsimim başladığının delaletidir” dedi.

 

Esnaf Şükrü Poyraz ise, “Satışlarımız çok şükür pastırma sıcakları başladıktan sonra bir hayli artış göstermekte. Halkımız bu dönemde daha çok ilgi gösteriyor” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM