Kayseri Kültepe ile “2021 Yılı”na Talip -Video Haber-

Kayseri Kültepe ile “2021 Yılı”na Talip -Video Haber-

KAYSERİ (MHA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019´un Göbeklitepe, 2020´nin Patara yılı ilan edilmesinin ardından Kayserililer de 2021´in 6 bin yıllık tarihiyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi´nde yer alan Kültepe´nin tanıtımı için “Kültepe Yılı” olması dileğinde bulundu.
Kent merkezine 24 kilometre uzaklıktaki Kültepe Höyüğü´nde 70 yıldır arkeolojik kazıların devam ettiği Kültepe için Kayseri sivil toplum örgütleri Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığı öncülüğünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ a 2021 yılının Kültepe yılı olması için girişim başlattılar.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç
“Kültür Müdürlüğümüz ile de uyum içerisinde çalışıyoruz. Şehrimize, ülkemize en büyük katkıyı sağlayacak gayretler içerisinde bulunuyoruz. Bu çalışmalarda emeğini esirgemeyen bilim adamlarımıza ben özellikle teşekkür ediyorum. Bizlerde elbette belediyemizin sınırları içerisinde olan bu bölgede üzerimize düşen görevi yapma yönünde gayret gösteriyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızdan bu yönde bir beklentimiz var. Şimdi malum Göbeklitepe’yi kıskanmıyoruz. Ülkemizin tanıtımına çok büyük bir katkı sağlıyor. Ama neden bir Kültepe Kaniş Karum’un da anılmasına sahip çıkmayalım. Elbette bunu önemsiyorlardır. Kültür Bakanlığımızda bu yönde bir çalışma yapıyor. Unesco’nun da geçici miras listesine girmiş bulundu. Bunu biz kalıcı olarak hem sağlayacağız hem de ticaretin kanunlarının yazıldığı çek, senet gibi anlaşmaların olduğu yeri mutlaka hayata geçirmemiz gerektiğini de paylaşıyorum. İnşallah bu sene geçti. Zannediyorum ki 2021 yılı Kültepe Kaniş Karum Yılı olarak ilan edilirse minnet duyar teşekkür ederim.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM