Geçmişten bugüne, Derebaşı-Çadıryeri-Alaylı-Karapınar

Geçmişten bugüne, Derebaşı-Çadıryeri-Alaylı-Karapınar

Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Gezbeli denen bir yüce geçit vardır. Torosların tam sırtında… Zor geçilir. Zor aşılır Gezbeli… 2000 metreyi gösterir rakımlar. soğuk kış gecelerinde Rüzgâr esti mi deli eser. Nefesiniz kesilir doruğuna çıktığınızda. O geçit aynı zamanda Çadıryeri köyünün olduğu bölgeye de ismini vermiştir.
Orta Asya’nın Horasan Bölgesinden Anadolu’ya göç eden Türkmen boylarından bir kısmı Doğu ve güney doğu Anadolu’da bir süre ikamet edince oradaki yerleşik Kürt kabilelerinden Kürtçe lisanı da öğrenmişler ve Zamanla Anadolu’nun iç kısımlarına göç ettiklerinde geleneksel adetleri yanında Güney doğunun yerleşik lisanı olan Kürtçe lisanını da beraberlerinde taşımışlardır.
Toros dağlarının eteklerinde -zor geçidin- Gezbel geçidinin hemen civarına 1899 yıllarında Bir kısmı Muş, Bitlis-Koçgiri yöresinden bir kısmı Sivas’ın Zara ve İmranlı İlçesinin Boğazören Köyünden Sarız Ördekliye göç etmişler daha sonra da Derebaşı, Çadıryeri(Gezbel), Alaylı ve Karapınar köylerine gelmişlerdir. Koçgiri Bölgesinden gelenlere Koçgiri Aşireti denmeye başlanmış. Karapınar mezrasına göç edenler köyün sahip olduğu su zenginliğinden dolayı Köye ”Karapınar” adını vermiştir.
Yaşadığı topraklardan Torosların eteğine göç eden halka Yusuf Ağa Zade Dursun Ağa önderlik etmiştir. Karapınar da Kara Süleymanlar kabilesine zamanla esef kabilesi (Kamber Çelik), Çerkez Hüseyin ve Kardeşleri, Sivas Kangal’ın Topardıç Köyünden gelen Yusuf Toprak ve Ailesi Eşlik etmiştir. Küçük Dursun ağa, Deli Ali, Topal İsmail adına üç kardeş, Hasan ve Kamber Kardeşler, Hamo aşiretinden Çerkez Hüseyin bu topluluğun önde gelen kişileriydi.
Yukarı Derebaşı – şimdi Ergen ağa yurdu- olarak bilinen yer- köyüne ilk olarak Hasan Düzgün-Gül Hasan- 1887 yılında Sivas Zara’dan gelmişler. 1935 yılında 2 kişinin ölümüne vesile olan çığ düşmesi sonucunda köy şimdiki alana yani Aşağı Derebaşı’ya taşındı.
1920 li yıllarda Derebaşı ve Çadıryeri köylerinin yol güzergahında Akdeniz ile iç Anadolu’nun en stratejik noktalarından birisinde Saraycık köyü vardır köyün hemen duldasında da bir jandarma karakolu bulunmaktaydı. Bu Karakolun komutanı da Çadıryeri köyünden Genco Çavuştu. Genco Çavuş Osmanlının çavuşu. “Kürt Genco Çavuş” namı ile ün salmıştı.
Bölgede 2000 li yıllarda Alaylı mahallesinde sele maruz kalan 11 hane için afet evleri yapıldı ve orta mahalle olarak anılmaya başlandı. Aşağı Mahalle ve Gon olarak bilinen bölgede de Beş ev bulunduğu için 5evler denilmekte.
Derebaşı Köyüne bağlı Alaylı Mezrasında hayırseverler Abdullah Düzgün ve Remzi Tokgöz öncülüğünde imece usulü ile Cem evi yapıldı. 17.06.2014 tarihinde açıldı. Karapınar mezrasında da Hayırsever Tapan ailesi tarafından cem evi yapıldı. 5 ağustos 2006 Cumartesi günü açıldı. Bu köylerimizde genellikle Alevi adetlerine göre her yıl Mayıs ve Haziran aylarında düzenli olarak yapılan mezar kaldırma- mezar okuma adetleri, cenaze alayı sonrasında cenaze yemekleri, sünnet merasimleri, düzenlenir
Önceden köy olan Alaylı Mezrasına son yıllarda İlçe dışında yaşayan ve özellikle emekli olan köylülerin yeniden köylerine dönmeleriyle birlikte 35-40 hanenin yaşamaya başladı. Derebaşı köyünde de nüfus 5 haneye düşmüşken şimdi 2008 den bu tarafa 40 haneye çıkarak Köye dönüşe en güzel örnek köy olmuştur.
Derebaşı Köyü aynı zamanda Zengin Toros Siyahı mermer yataklarına sahip bir köydür. Derebaşı köyünde okul çağında çocuklar olmadığı için kapanan eski okul Köy konağına dönüştürülerek köylünün hizmetine devam ediyor. Saygılarımla
Nezir Ötegen 24 Kasım 2020 Develi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2020-11-24 06:58:00
2020-10-02 10:22:05
Mehmet Öztürk: Maşallah Başkanıma
2020-09-30 15:37:32