Reklam

Gazikeçe'den Örnek Ceviz Yetiştiriciliği

Gazikeçe'den Örnek Ceviz Yetiştiriciliği
23 Aralık 2021 - 13:34
Reklam
CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE DEVELİDE ÇIĞIR AÇACAK ROL MODEL GİRİŞİM GAZİ KEÇE’DEN

ÖRNEK CEVİZ BAHÇESİ 
DEVELİ İKLİMİNE UYGUN CİNSLER TERCİH EDİLİYOR

YERLİ FİDANLARDAN BİR AY GEÇ UYANIP SOĞUK ALMIYOR

UZMANLAR; DEVELİDE YETİŞEN CEVİZLERİN LEZZETİNİN  AYNI CİNS DE OLSA DİĞER BÖLGELERDEN ÇOK FARKLI VE GÜZEL OLDUĞU KANAATİNDE HEM FİKİRLER. BUNU DA İYİ DEĞERLENDİRMEK LAZIM.

İç yüzeyi girintili, Sert bir kabuk içindeyim.
İki parçadan oluşmuş, Kıvrık kıvrık biçimdeyim.

Bol potasyum Demir, fosfor, magnezyum 
ve kalsiyum Maddeleri vardır bende
Şeker hastaları beni, İlaç yerine alırlar. Bilin bakayım ben hangi meyveyim

GAZİ KEÇE’DEN ÖRNEK CEVİZ BAHÇESİ
Gazi Keçe Fabrika çevresindeki 70 dekar Kumlu araziye  2 bin adet  ceviz fidanı ekimi yapılarak Develi İlçemizde en büyük ve örnek Ceviz tarlasına sahip  oldu.

Bilindiği üzere Ülkemiz, cevizin anavatanı olan ülkelerden birisi idi. Ancak  son yıllarda en çok ceviz ithal eden ülke halini aldı. Ülkemiz, Şili, ABD, Ukrayna ve Hindistan dan yıllık 100 bin ton üzerinde ceviz ithal ediliyor. Yıllık ithalat bedeli de 130  Milyon Doları buluyor. Ülke geneli üretimimiz  215 bin ton olup  dünya üretiminin %6 sı kadardır.
Örnek ceviz Bahçesi yapılan Gazi Keçe’de 2017 yılında  bölgemiz iklim ve toprak yapısına uyum sağlayan ve ilk iki yıldan sonra verim alınmaya başlanan Fernor  ve Chandler çeşitlerinden 2021 yılı hasat döneminde yaklaşık İki ton ceviz alındığı belirtildi.
FERNOR  ÇEŞİDİ cevizin Kabuktan ayrılması kolay olup ticari değeri olan bir ceviz çeşididir. Lezzeti çok güzel olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.
Ülkemizde yüksek rakımlı yerlere ekilebilmesi ve zor iklim şartlarına uyum gösterme özelliklerinden dolayı Fernor ceviz fidanına son yıllarda talep artmıştır. 
Fernor ceviz fidanı Fransız orjinli bir çeşittir. Orta derecede kuvvetli ve yarı dik büyüyen çok verimli bir çeşittir. Fernor cevizde Chandler ceviz gibi yan dallarda verimi iyidir.
CHANDLER CEVİZ de kabuktan ayrılması kolaydır. Kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.


Chandler Ceviz’in en önemli özelliği  yerli cinslerden 15 -30 gün geç uyanır. geç uyanmasıyla da ilk bahar donlarına yakalanmadığı için tercih edilmektedir.
Chandler Cevizinin meyveleri çok bereketlidir. Bu yüzden ülkemizde en iyi ceviz fidanı olarak bilinir. Kabuğu incedir ve içi parçalanmadan çıkar. Chandler Cevizi Türkiye iklimine en uygun ceviz türüdür ve Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerinde 1300 rakıma kadar dikimi yapılabilir. Chandler Ceviz geliştiğinde ağacın boyu 7 ila 8 metre olup yerli cevizlerden daha fazla meyve verir. Dördüncü yılla birlikte ortalama 20 kg dan fazla mahsül vermeye başlar.

ÖNERİLER; Orman vasfını yitirmiş alanlar ceviz yetiştiriciliğine tahsis edilebilmesi için projeler üretilebilir.
İlçemiz iklim ve coğrafi şartlarına uygun Doğru çeşit ve fidan seçimi yapılmalıdır.
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum