Dünya bu virüsü konuşuyor: Bubonik

Dünya bu virüsü konuşuyor: Bubonik

Tarihin en ölümcül virüslerinden bir olduğu bilinen bubonik virüsü yeniden ortaya çıktı. Çin’de ortaya çıkan virüs için 3 numaralı alarma verildi. İddiaya göre ortaya çıkan virüsten bir kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Dünya koronavirüs ile mücadele ederken dünya da en ölümcül virüslerden birisi olan bubonik virüsü ortaya çıktı.  Uzak Doğu ülkelerinden olan Çin’de görülmeye  başlanan virüs hıyarcıklı veba olarak biliniyor. Çin’in ardından Moğolistan’da da görülen hastalıktan 1 kişinin öldüğü iddia edildi.

Bubonik veba nedir: Antik Çağlar’dan itibaren tanınmış bir hastalıktır. Lakabı “Kara Ölüm”dür. Orta Çağ’da 1347-1353 arasında, Avrupa nüfusunun üçte birinin kaybedilmesinden sorumludur. (Ayrıca bu hastalık 1347-1348 yılları arasında Venedik nüfusu 130.000 iken 70.000’e düşmesine neden olmuştur.) Modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Gelişmiş ülkelerin tamamında ve gelişmekte olan ülkelerin pek çoğunda ortadan kaldırılmış olmasına rağmen Asya ve Afrika kıtalarının bazı bölgelerinde hâlen görülebilmektedir.

Bulaşıcı ve öldürücü bir hastalıktır. Vebanın farelerden bulaştığı kanısı yaygındır, ancak gerçekte bakteriyi yayan bir tür piredir ve fareler de bu hastalığın kurbanıdırlar. Tarihte veba salgınlarından önce şehirlerde büyük miktarda fare ölümlerinin meydana geldiği görülmüş, ölü farelerle temas eden insanların, pire ısırması nedeniyle bu hastalığa maruz kaldıkları tespit edilmiştir. Hastalık, mikrop kapıldıktan 2-8 gün içerisinde kendini gösterir. Hastada aniden başlayan baş ve sırt ağrıları, ateş, titreme, kusma, nefes darlığı, halsizlik, deri lekeleri, burun kanaması, kan tükürme, kasık ağrıları ve devamlı dalgınlık görülür.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM