Reklam

Develi'de Madencilerden Eğitime Katkı

Develi'de Madencilerden Eğitime Katkı
14 Aralık 2021 - 14:51
Reklam

Nezir Ötegen’in 14.12.2021 günkü metropol haber araştırma yazısı

Develi Muammer Kocatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılında Madencilik Bölümü eğitime başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Öksüt Madencilik A.Ş. ‘nin MEB Merkez Saymanlığına yaptığı bağış katkılarıyla kurulan Atölye ve Bilgisayar Laboratuvarı da hizmete girdi. 

DEVELİ, “MADEN VE MADENCİ ŞEHRİ” OLMA YOLUNDA İLERLİYOR 
Erciyes dağı eteklerinde ve Bazı Köylerimizde  geniş bir alanda bulunan ve değerli iş adamlarımızın üstün gayretleri ile dünya piyasalarında marka haline gelen bazalt, taş yünü, siyah mermer, gri mermer, kireç taşı, beton santralleri hammaddesi taş ocakları ve pomza yatakları yanında;
* Kale köyünde Saim Budin Madencilik Çinko Kurşun Maden İşletmesi 
* Aksu Madencilik Sanayi ve Elektrik Üretim A.Ş. (Krom Madeni Üretimi)
* Öksüt köyünde Öksüt Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Altın Madeni Kanada merkezli ve Toronto Borsası’nda işlem gören Centerra Gold Inc.’i Türkiye’de faaliyet göstermekte olan işletme 
* Köseler köyünde krom madeni üretimi ve krom madeni zenginleştirme masaları (Yılkar)
* Satı köyünde Mangan maden ocağı ve Mangan zenginleştirme işletmesi(Ede Madencilik - Halil Avcı)
* Havadan köy arazisi içerisinde çinko ve kurşun maden işletmeleri; 8 adet
* Tekke mevkii Havadan Yöresi Madencilik ve Göynük Maden Zenginleştirme Ünitesi (Suat Köylüoğlu)
* Tekke mevkisinde Turmetko Madencilik,
* Yazı mevkiinde Gölemen Madencilik, 
* Irmak kenarı Animo Madencilik, 
* Karnıyarık mevkisinde Almila Madencilik,
* Kolankaya mevkisinde Dikme Madencilik 
* Çağılpınar mevkisinde Ontaş Madencilik 
* Köprüüstü mevkisinde Aydın Teknik Madencilik 
* Leonardıt madeni; Çataloluk köyü Tavşan Tepesi mevkisinde 1.5 milyon ton civarında rezerv bulunmaktadır. 
*Pomza: Erciyes Dağı eteklerinde yaygın şekilde bulunmaktadır.
Develi ilçemiz ve civarında Romalılar döneminden itibaren zengin maden yatakları tespit edilmiş olup o zamanın şartlarında; çinko, kurşun, bakır, altın, krom, leon, demir gibi maden ocaklarının faaliyetleri yanı sıra işleme tesisleri de kurularak üretim yapılmıştır. 
Develide özellikle son yıllarda aktif hale gelen   Maden işletmeleri, nakliyecileri ve tedarikçileri ile birlikte yüzlerce kişiye istihdam sağlayıp ekmek kapısı konumuna gelmiştir.
Bilindiği üzere Maden teknolojisi alanı, ekonomik kalkınmanın temelidir. Alan, ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemektedir; alanın getirisi ve katma değeri de ekonominin lokomotifi durumundadır. Ülkemiz, bulunduğu coğrafi bölgede maden teknolojisi alanında lider olmayı hedeflerken ilçemizin de bu paralelde gelişmeleri yakından takip etmektedir.DEVELİDE KALKINMANIN LOKOMOTİFİ YİNE MADENCİLİK 
Madencilerimize, yer altı doktorlarımız diyebiliriz. Madenciliğin esas amacı; İnsan mutluluğunun ve refahının artırılmasıdır. 
Madenciler Kömürü, Petrolü, Doğalgazı, Uranyumu keşfedip bulundukları yerden çıkarıp işlemeselerdi, yeryüzünde yaşayan altı milyar insan ve yüz binlerce sanayi tesisi ısınma ve enerji ihtiyacını karşılamak için ormanlardaki ağaçları kesip ihtiyaçlarını karşılasalardı bu bugün yeryüzünde tek bir yeşil ağaç kalır mıydı?
Eğer madencilik olmasaydı, yakıt olarak kullanacağımız yakıtların hiçbirisi olmayacaktı. Bugün kesilmedik orman kalmayacaktı. Ormanların ayakta kalmasını madencilik faaliyetlerine mi borçluyuz. 
Çevreyi koruyan en önemli sektör madenciliktir.
Maden olmasaydı, cerrahlar hastanede ameliyat bile yapamazlardı. Köprüler, tüneller, makine, motor, otomobil, uçaklar, ev aletleri her şey madenden yapılırken. uzaya maden aramak için gidilirken, madenleri çıkarmadan, onlardan yararlanmadan, yaşamaya devam etseydik acaba bugün nelerden mahrum olarak yaşardık? 
Nezir Ötegen

YORUMLAR

  • 0 Yorum