Reklam

Develi de 42 Yıldan Beri Faaliyet Gösteren Türkiye de Ve Orta Doğuda Tek Keçe Fabrikası, Gazikeçe

Develi de 42 Yıldan Beri Faaliyet Gösteren Türkiye de Ve Orta Doğuda Tek Keçe Fabrikası, Gazikeçe
21 Aralık 2021 - 23:09
Reklam


Nezir Ötegen’in 21.12.2021 günkü Metropol haber köşe yazısı GAZİKEÇE-1
*TÜRKİYENİN  ENDÜSTRİYEL KEÇE SEKTÖRÜNDE DÜNYAYA AÇILAN TEK KAPISI GAZİKEÇE


*42 YIL ÖNCE MEMLEKETİM KALKINSIN İNSANIMIZA  İŞ VE AŞ KAPISI OLSUN DÜŞÜNCESİYLE BAŞLAYAN İSTİHDAM YOLCULUĞU

*İRAN’IN YOĞUN TALEBİ NEDENİYLE PANDEMİ SÜRECİNİ RAHAT ATLATTIK.

*DÜNYADA BEŞ ÜLKEDE  KEÇE FABRİKASI BULUNMAKTADIR.


*GAZİ KEÇE, DÜNYADA POLİSAJ  SANAYİNDE KULLANILAN KALİTELİ DİSK  KEÇESİ YAPAN TEK FABRİKA

*ÜRÜNLER YURT DIŞINDA İRAN VE UKRAYNAYA İHRAC EDİLİYOR

Gurbetin ne kadar acı olduğunu çok iyi bilen ve kendileri de geçimlerini sağlamak amacıyla yıllar önce Gaziköyden  Ankara’ya giden ve  orada ikamet eden Rahmetli  Mustafa Şahin ve Kardeşleri, Memleketimizin insanlarının hiç değilse bir kısmının gurbete gitmek yerine Develiye açacakları bir fabrikada çalışarak geçimlerini sağlamalarına katkı sağlamak amacıyla bir fabrika kurma kararı alırlar.

    Yurt içinde ve yurt dışında yaptıkları araştırmalar sonucunda Türkiyede olmayan bir Keçe Fabrikasını Develiye kurmaya karar verirler. Ancak Yurt dışında sadece 4 ülkede olduğu ve dünya tekelinin de birkaç tüccarın elinde olması nedeniyle kurulum aşamasında da hayli zorluklar çekmelerine rağmen yine Gaziköylü yurt dışında çalışan işçi hemşerilerimizin de araştırmalarına destek vermeleri sayesinde  Almanya’dan makinalar alınarak Develide Fabrika kurulur.
Gazi Keçe Yönetim Kurulu Başkanı  Murat Şahin;  Gazi Keçe Fabrikası, çağın ihtiyaçları ve müşterileri talepleri doğrultusunda üretim yapısını revize eden, bu misyonla sürekli gelişmeyi ve müşteri memnuniyetini ilke edinen ve her zaman çevre bilincini ve sürdürülebilirliği ön planda tutarak piyasalara kaliteli ürünler sunup ülke ekonomisine ve istihdama büyük katkılar sağlayan katma değeri yüksek bir kuruluştur.

Bilindiği üzere Keçe de, malzemesi koyun yününün ısı, basınç ve preslenme gibi çeşitli işlemlerden geçirilerek liflerin birbirine kenetlenmesi ile meydana gelen örgüsüz yapıda bulunan bir malzeme olduğuna dikkat çekti ve 1979 yılından itibaren Develi’de üretim yapan fabrikamız, Türkiye'nin ilk keçe fabrikası olarak, teknik sanayi keçeleri olmak üzere muhtelif ana üretim kollarında faaliyetlerine devam etmektedir dedi.
Fabrika Müdürü Seyfi Topçu;  Yıllık 150 ton kapasiteli, %100 koyun yününden imal edilen Gazi Keçe ürünlerinin, yanmama, alev almama, yüksek ısıya dayanıklılığı özelliği yanında  yüksek kalitede üretim ve işçilik ile desteklenmektedir.
 Yurt içinde ve yurt dışında özellikle İran ve Ukrayna’da kurumsal müşterilerimizin  tercih ettikleri tek üründür.
2019  yılından itibaren Özellikle İran’ın keçe taleplerinin artması nedeniyle Pandemi sürecini rahat atlattık. 25 Kişiye istihdam kapısı olduk. Talepleri karşılamakta zorlandığımızı da söyleyebiliriz. Taleplere yetişemiyoruz dedi.
Keçenin günlük kullanımdan sanayinin çeşitli kollarına kadar kullanılan yün keçe özellikle; her türlü metallerin polisaj işlerinde, deri sanayi, filtre sanayi, uçak sanayi, otomobil sanayi, ses ve ısı yalıtım izolasyonunda ve mermer silim işlerinde kullanılmaktadır.
Nezir Ötegen 

YORUMLAR

  • 0 Yorum