Baraj Kıyısından 7,5 Milyon Yıllık Fosil Fışkırıyor -Video Haber-

Baraj Kıyısından 7,5 Milyon Yıllık Fosil Fışkırıyor -Video Haber-

KAYSERİ (MHA) – Kayseri’de Kültür ve Turizm Bakanlığı izinleri, Büyükşehir Belediyesi destekleriyle 2018 yılında başlayan fosil kazılarının bu yılki çalışmaları başladı. 3 farklı bölgede 14 kişi ile yapılan kazı çalışmalarında 50 metre aralıkla 7,5 milyon yıllık  ‘Choerolophodon’ cinsine ait iki fosil bulundu.

Kayseri’de Yamula Barajı kıyısında ve barsama bölgesinde yapılan fosil kazı çalışmaları Emmiler, Taşhan ve Çevril olmak üzere 3 bölgede başladı. Geçtiğimiz hafta Yamula Barajı’nda suyun altında bulunan fillerin atası olarak bilinen 7,5 milyon yıllık kara canlısının fosilinin bulunmasının ardından kazı ekipleri bu seferde Çevril bölgesinde 50 metre aralıkla 7,5 milyon yıllık  ‘Choerolophodon’ cinsine ait iki fosilin bir metre uzunluğundaki defans dişlerini buldu. Kazı ekibi Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu başkanlığında yapılan kazılarda bulunan fosiller topraktan çıkarılarak alçı ceket yöntemiyle temizlenmek ve incelenmek üzere laboratuvara götürülecek.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç fosil ile ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Kazı çalışmalarına gereken desteği vereceklerini belirten Memduh Büyükkılıç, şunları ekledi:

“Şimdi benim en büyük prensibim ülkemin ve şehrimin güzelliklerle ve olumlu yönler ile anılmasına katkıda bulunmaktı. O açıdan Kayseri’de Yamula Barajında köylerimizin olduğu yerlerde malum son süreçte 7 milyon 5 yüz bin yıl önce yaşamış, fillerin mamutların, zürafaların yaşadığı bölgeden ve onların fosillerinden söz ediyoruz. Takdir edersiniz ki bu oranın geçmişte ormanlık alan olduğunu gösteriyor. Oranın jeolojik yapısının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini gösteriyor. Uluslararasında da bütün olarak çıktığı için önem arz eden ve bilim adamları tarafından da sürekli takip edilen boyuta gelmiş bir projeyi konuşuyoruz. Bizler Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda en büyük desteği vermek suretiyle buranın kazı çalışmalarına destek veriyoruz.” Dedi.

Uzman Antropolog Özge Kahya fosiller ile ilgili kazıların devam edeceğini ve kazdıkça fosil çıktığını kaydetti. Özge Kahya açıklamalarına şöyle devam etti:

“2018 yılında kazı çalışmalarımızı ilk kez o zaman başlatmıştık. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile yaptığımız çalışmalar 3. Sezon olarak devam etmektedir. Prof. Dr. Okşan Başoğlu’nun danışmanlığında devam eden çalışmalar 14-15 kişi ile devam ediyor. Bu sene pandemiden dolayı biraz geç başladık. Çünkü daha öncesinde bizler Mayıs ayında başlıyorduk ve yaklaşık 6 ay kadar arazi sürecimiz geçiyordu. Bu sene Haziran ayında başladık ve 1 ay kadar oldu. Ama yine de bu kısa süre içerisinde çok güzel fosiller bulduk. Yamula barajı çok geniş bir yer olduğu için ekibimizi 4’e ve 5’e böldük ki daha fazla çalışma olsun ve daha fazla fosil elde edebilelim diye. Geçen sene ve daha önce geldiğimizde su seviyesi bu kadar yüksek değildi. Bu sene 15 metre kadar su seviyesi yükselmiş. Bizler fosil çıkan yerleri lokasyon olarak bildiğimiz için çoğunun su altında kaldığını biliyorduk. Ali Ethem Bey ve ekibi geçen hafta gelip su altında bir arama başlattılar. Bu arama sonucunda da düşündüğümüz gibi sürünmüş ve insüt olarak bulunmuş bir çok fosile rastladık. Çoğunlukla zaten fil fosili vardı. Su altında bir çok fosilimiz var. Zamanla su seviyesi çekileceği için herhalde Eylül ayında onları da çıkarmış olacağız. Burası Çevril, Taşhan, Eski Taşhan, Emmiler Köyü ve hatta karşı tarafta Hırka Köyü’de dahil olmak üzere bizim lokalite alanımız ve seviyemiz olarak biliyoruz. Burada her yerden fosil çıkabilir. Bu da bize her yerden fosil çıkacağını ve çalışmaların uzun yıllar süreceğini gösteriyor.”Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM